Loome, korraldame ja arendame suhteid klientide, kolleegide, meedia, valitsusasutuste ja avalikkusega juba üle 20 aasta

TÄNA TALLINNAS PEETUD MAAILMA KABEFÖDERATSIOONI ÜLDKOGU VALIS UUEKS PRESIDENDIKS JANEK MÄGGI

Täna Tallinnas, hotellis Euroopa peetud Maailma Kabeföderatsiooni (FMJD) korralisel üldkogul valisid 65 liikmesriigi esindajad järgnevaks neljaks aastaks föderatsiooni uueks presidendiks senise Euroopa Kabekonföderatsiooni (EDC) presidendi Janek Mäggi. Maailma Kabekonföderatsioon hakkab oma peakontorit jagama Tallinna ja Amsterdami vahel. Teise eestlasena valiti FMJD juhatusse uueks finantsjuhiks Aare Harak.

FMJD uude juhatusse kuuluvad: Janek Mäggi (president, Eesti), Chen Zelan, (asepresident, Hiina), Harry Otten (rahvusvaheliste suhete juht, Holland), Jacek Pawlicki (turniiride direktor, Poola), Aare Harak (finantsjuht, Eesti), Juri Tsertok (peasekretär, Venemaa), Daniele Macali (noorte turniiride direktor, Itaalia).

Homme peetakse Tallinnas EDC üldkogu, kus Janek Mäggi astub presidendi kohalt tagasi ning konföderatsioon saab uue presidendi. Euroopa Kabekonföderatsiooni peakontor kolib Eestist ära.

“Oleme Janekiga koos töötanud alates 2007. aastast, mil ta valiti Euroopa Kabekonföderatsiooni presidendiks,” märkis senine Maailma Kabeföderatsiooni president Harry Otten, kes teatas kevadel, et ei plaani presidendiks uuesti kandideerida. “Eesti töö tiitlivõistluste korraldamisel on olud muljetavaldav. Tallinnas on peetud selle aja jooksul kahel korral Euroopa individuaalseid meistrivõistlusi, MM-matš. Igal aastal vähemalt üks tiitlivõistlus, mõnel aastal kaks. Homme selgub, kes võtab üle Janeki hea töö Euroopa kabeelu organiseerimisel.”

Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa avaldas heameelt, et eestlased maailma spordiorganisatsioonide etteotsa pürgivad. “On oluline, et eestlased osaleksid maailma spordi sisuliste otsuste langetamises. See on võimalus rääkida kaasa alade arendamisel ning kujundada ka Eestile oluliste spordialade tulevikku. Rahvusvahelistest spordiorganisatsioonidest saab Eestisse tuua ka uusi teadmisi, oskusi, kontakte ja muid ressursse spordi arendamiseks. Õnnitlen Eesti kabesporti tänase võidu puhul ning kutsun üles ka teiste alade esindajaid aktiivselt rahvusvaheliste spordiorganisatsioonide juhtorganitesse kandideerima,” ütles Urmas Sõõrumaa.

Janek Mäggist sai teine eestlane, kes on praegu mõne maailma spordiorganisatsiooni president – mullu valiti Maailma Orienteerumisföderatsiooni presidendiks Leho Haldna.

“Eesti jaoks Maailma Kabeföderatsiooni peakorteri tulek Tallinnasse au ja tunnustus seni tehtud töö eest,” märkis Maailma Kabeföderatsiooni vastne president Janek Mäggi. “Võrreldes Euroopa kabe korraldustööga kasvab vastutus oluliselt, sest seni tegelesime peamiselt võistluste korraldamisega või nende korraldamisele kaasaitamisega üle Euroopa, siis nüüd tuleb seda teha kogu maailmas ning lisab ka töö rahvusvahelistes spordiorganisatsioonides, reeglite ja reitingute välja töötamine, täiendamine ja arvestamine ning palju muud. Seetõttu on mul hea meel, et teise eestlasena pääses FMJD juhatusse Aare Harak, kellega koos seni kuulusime Euroopa Kabekonföderatsiooni juhatusse.”

“Janeki Maailma Kabeföderatsiooni presidendiks valimine on tunnustus Eesti Kabeliidu tööle viimase 20ne aasta jooksul,” ütles Eesti Kabeliidu president Tarmo Tulva. “Janek juhtis Eesti Kabeliitu 1999-2015 ning on Eesti Kabeliidu juhatuse liige siiani. Maailma Kabeföderatsiooni juhtimises on ta osalenud alates Euroopa Kabekonföderatsiooni presidendiks valimistest 2007. Aastast, mil Tallinna kolis ka Euroopa Kabekonföderatsiooni peakorter. Eesti kabe ja kabetajate jaoks tähendab see aga kindlasti palju tugevaid turniire Tallinnas ja Eestis, oluliselt avardunud võimalusi võistelda ning kindlasti ka tiitlivõistluste organiseerimisel palju enam kaasa lüüa. Euroopa kabe pealinna tiitli peame küll loovutada, kuid nüüd saame näidata, et me väärime ka maailma kabepealinna oma.”

Maailma Kabeföderatsioon (FMJD, www.fmjd.org) asutati aastal 1947 Prantsusmaa, Hollandi, Belgia ja Šveitsi kabeföderatsioonide poolt. FMJD peamine eesmärk oli reguleerida konkurentsi maailmameistrivõistlustel. Alates 1897. aastast kuulutasid maailmameistreid välja ainult Prantsusmaa ja Holland, mis tekitas paljudes teiste riikides soovi korrektsema konkurentsi ja võistluste korraldamise järgi ning andis tõuke rahvusvahelise organisatsiooni loomiseks. Tänaseks on FMJD kasvanud 84 föderatsiooniga liiduks. FMJD on SportAccordi liige, mis liidab kõiki rahvusvaheliselt tunnustatud spordialasid. FMJD liikmelisus organisatsioonis (ka FIDEs ja WBFs) on osa üldisemast integreerumisest, millega liikmed tahavad viia mõttesporti teiste spordialade kõrvale.

Euroopa Kabekonföderatsioon (www.europedraughts.org) on asutatud 1998. aastal 12 Euroopa riigi alaliidu poolt Tallinnas. Tänaseks kuulub föderatsiooni 26 riiki. Euroopa Kabekonföderatsiooni esimene president oli poolakas Jacek Pawlicki ning kuni 2007. aasta lõpuni asus föderatsiooni peakontor Poolas. Praegune president on Janek Mäggi ning Euroopa Kabekonföderatsiooni peakontor asub Tallinnas Malemajas. Euroopa Kabekonföderatsioon korraldab Euroopa tiitlivõistlusi kabes ning selle ülesanne on kabe kui spordiala populariseerimine Euroopas ning uute liikmesriikide kaasamine.

Eesti Kabeliit (www.kabeliit.ee) on Eesti kabeklubisid ühendav katusorganisatsioon, mis on ka Eesti Olümpiakomitee liige. EKL on ka Maailma Kabeföderatsiooni liige ja Euroopa Kabekonföderatsiooni (EDC, www.europedraughts.org) asutajaliige.