Janek Mäggi: Töörahvapartei valmistub revolutsiooniks
14.03.2011
, DELFI
Sotside ainus võimalus hakata Stenbocki majast riiki juhtima on tänase tähtede seisu järgi koostöö Keskerakonnaga, kus on sotside hinnangul väga palju tublisid inimesi (ja endisi parteikaaslasi). Küsimus on ka Keskerakonna sobivamas maailmavaates.
Sven Mikseri uuest riietumisstiilist räägitakse rohkem, kui tema poliitilistest ideedest. Lubadused, mida ta enne valimisi jõuliselt kaitses, olid sellised, millega valitsusse minna ei oleks vähemalt koos Andrus Ansipi juhitud Reformierakonnaga kindlasti võimalik.
See, mida sotsid teha tahavad, on peaministriparteile vastuvõetamatu.
Sotside juhid õhkavad nooruslikust särtsust ja teha tahtmisest. Nad näevad end Eesti poliitilisel kaardil palju pikemalt kui ühegi teise partei juhid. Sest nad on paarkümmend aastat nooremad. Ja seda on väga palju. Polegi nii oluline, kas sa saad need 3 ministrikohta vaadetelt “vale” erakonna valitsuses või mitte. Oluline on võidelda.
Endise tubli keskerakondlasena (nagu räägivad ja rõhutavad Reformierakonna tipp-poliitikud) on Mikseril samasugust jonni ja võitlusvaimu nagu Edgar Savisaares. Küll koidab ka Mikseri päev, mil ta saab 25 000 häält – ja see võib juhtuda veel enne, kui ta saab 60nd.
Eesti poliitikas on parteijuhi koht nagu jumala koht ning loomulikult pani Mikseri valimine parteijuhiks tee kinni ka paljudele teistele säravatele isiksustele, kes oleksid hea meelega sotsidega liitunud, kuid number kahe staatus tundus liiga kesine".
Allar Jõksi jaoks näiteks, keda sotsid suure innukusega erakonda meelitasid, kuid kes oleks tõenäoliselt tahtnud olla pigem Sven Mikseri kui Indrek Saare rollis. Ka poliitikas on peaosa ahvatlevam kui kõrvalosa. Kuid Jõksi eelmalejäämine võttis sotsidelt tõenäoliselt mitu parlamendikohta ja pole võimatu, et ka valimiste pronksmedali.
Sotside 19 kohta on Reformierakonna jaoks siiski üsna häiriv okas muidu mugava tooli peal. Sotsid teeksid Keskerakonnaga kohe koalitsiooni, kui saaks vaid Mart Laari kampa. Savisaar on öelnud, et tema taha asi ei jää. IRL lihtsalt muretseb, et mida selline liit neile kaasa tooks. Kampsunid võivad välja venida.
Sotsid usuvad, et kui Reformierakond teeb liidu IRLiga, püsib see liit maksimaalselt 1,5-2 aastat. Tööpuudus on suur ning lahedamata probleeme palju. Pinged saavad ainult kasvada ja eufooria taanduda. Jutt Ansipi järgmisest neljast aasast on vaid ilus unistus, kui uskuda sotside juhtkonnas levinud arusaama. “Kes järgmises valitsuses on, ma ei tea, aga meie oleme kindlasti!” väidab üks juhtsotsidest täiesti veendunult.
Reformierakond seevastu ei arva uuest algusest suur midagi. Sotside juhtidel küll silm särab, aga ainult säraga riiki ei valitse. Sotside suurim häda on mäned¾eriks mitte visionääriks nimetud Andrus Ansipi partei meelest see, et nad ei oska arvutada. 5%line käibemaks toidule ja muud sellised lubadused tundvad nii jaburad, et nende eest tuleb Eesti rahvast kaitsta.
Sotside ainus võimalus hakata Stenbocki majast riiki juhtima on tänase tähtede seisu järgi koostöö Keskerakonnaga, kus on sotside hinnangul väga palju tublisid inimesi (ja endisi parteikaaslasi). Küsimus on ka Keskerakonna sobivamas maailmavaates. Teiselt poolt on siililegi selge, et kõik praegused parlamendierakonnad kardavad uue ja tugeva jõu tekkimist. Ning praegu on aimamatu, kummale lennukitiivale ta asetub. Kui vasemale, võib nelja aasta pärast suurim opositsioonierakond olla Reformierakond. Kui vastupidi, jäävad valituse ukse taha sotsid.
19 kohta – see tähendas siiski vaid neljandat kohta valimistel ja valitsusest (suure tõenäosusega) väljajäämist. Kuid see tähendas ka hea palgaga tööd 19nele inimesele, kes saavad järgnevad 4 aastat usinalt “põllutööd” teha. Ning loomulikult ka mitmekümne miljoni krooni suurust riigitoetust erakonnale, mida saab investeerida järgmistesse kohalike omavalitsuste valimistesse.
Mikser tuli ja nägi, kuid võtmiseni tuleb veel väga palju tööd teha. Ja paraku ei maga ka konkurendid. Kuid nagu 500 Euroopa eduka ettevõtja võrdlemisel selgus, ühendas neid ainult üks asi – nagu olid pühendunult töökad. Ei lugenud, vanus, rahvus, haridustase ega perekonnaseis. Mikseri sinine särk peaministrite debatis signaliseeris töörahvale – ma olen teiega, ma töötan! Jõudu tööle!
Janek Mäggi on suhtekorraldaja.
2309059