Loome, korraldame ja arendame suhteid klientide, kolleegide, meedia, valitsusasutuste ja avalikkusega juba üle 20 aasta

JA NÜÜD VINGUTE, ET KESK EI MEELDI?

Tallinna linnapea Taavi Aas tegi tuule alla kõigile oma konkurentidele. Ta sai aru, et tühikargamine – me võtame teid maha! – ei maksa midagi. Tuleb teha asju, mis lähevad valijatele korda, tehtud tööd reklaamida ning hääled jäävadki külge. 

Keskerakonna võimu säilitamine Tallinnas ka ilma Edgar Savisaareta ei olnud üllatus uuringufirmadele, küll aga võistlevate erakondade ideoloogidele. Demokraatlikus riigis on valitsus rahva nägu, mitte vastupidi. Miks peaks Lasnamäe venelased valima erakonda või inimest, kes neid ei salli? Ei pea ja ei tohi.


Kantar Emori uuringuekspert Aivar Voog rõhutab erakonna kabamärgi märkimisväärset tähtsust valmistulemuse saavutamisel. Sa võid olla padukuulus, imetark ja erakordselt armas, kuid üksinda ei ole sa kuigi palju. Väepealikud teeb suureks vägi, riigid teeb suureks rahvas. Mitte juht, veel vähem jaoülem või reasõdur. Olgu või kangelane.

Keskerakond on Tallinna hästi valitsenud, järjest paremini. Ainuvõim on olnud hea, sest kismasid ei ole, keegi ei ähvarda kogu aeg ära minna või kellegi teisega ühte heita. Linnavalitsus teeb rahulikult tööd ja linnakodanikku ei sega.

Esitallinlane on Mihhail Kõlvart


Keskerakond on ajanud küll oma valijatele meelepärast poliitikat, kuid see on olnud järjepidev ja etteaimatav. Ka Reformierakonna või IRL valijad on saanud sellega kohaneda.

Keskerakond on aru saanud, et uusi valijaid tuleb kaasata ka väljastpoolt oma põhikantse. See pole sugugi nii, et Tallinna linnavõimu tuge naudivad ainult lasnamäelased.

Tänane Keskerakond on Tallinnas teinud sama, mida liberaalne Reformierakond kunagi riigis tegi. Ta on püüdnud olla ka nende meele järele, kelle soovid ja unistused lähevad erakonna programmist eemale.

Valijat ei huvita, mida mõni uus poliitikasse sissetungija kõval häälel lubab. Kogemus näitab, et ta ei pruugi seda pärast teha. Valija hindab tehtut, ning kui see sobib, on väga suur tõenäosus saada tagasi valitud. Mihhail Kõlvart on valmistulemuse kohaselt esitallinlane.

Kui valitsev poliitika ei meeldi, võib alati püüda pakkuda asemele midagi paremat. Kuid see õnnestub väga vähestel. Sest seda, mida pakkujad paremaks peavad, nad ellu viia ei suuda. Pettumus tuleb kiiresti ja jalustrabavalt.

Taavi Aasa linnavalitus on tasakaalustatud. Selles on kolm vene või mitte eesti nimega inimest, kaks naist, noori, keskealisi. Uus linnavalitsus esindab enam kui poolte tallinlaste olemust ja hingelaadi. Raske on näha midagi taunimisväärset roheliste kaasamises. Nutikas käik mõlemale poolele.

Neegrid välja, homod ahju?


Keskerakond ei ole süüdi, et nad said nii palju hääli. Pigem on ikka konkurendid süüdi, et nad lasid need hääled Keskerakonnale anda. Kõik ülejäänud erakonnad, kes lubasid Keskerakonna kukutada, lähtusid rohkem isiklikust võimuihast kui soovist valijatele pakkuda midagi enamat, kui neil täna juba on.

Reformierakond, IRLi, sotsiaaldemokraadid, EKRE jt ei taha ju tegelikult mitte midagi teada nendest Eestis elavatest inimestest, kes Keskerakonda valisid. Jutt vales inforuumis elamisest jms ei ole mitte lihtsalt rumal, vaid lausa loll.

See on umbes sama labane kui karjuda Raekoja platsil: “Neegrid välja!” või “Naised kööki!” või “Homod ahju!” või mida iganes muud sellesarnast. Valitsema pääseb see, kes mõistab inimesi, keda ta tahab valitseda. Tänapäeval. Kes ei mõista, elab keskajas, kui eurooplased kujutasid endale ette, et neil on õigus valitseda nt Põhja- ja Lõuna-Ameerika põlisrahvaste üle.

Ma käisin hiljuti Peterburis. Mulle meelis seal väga. Pärast kümneaastast vaheaega oli tore vaadata kabelauda vastase poolelt. Loomulikult on seal Vladimir Putin hinnatud riigijuht, Nikolai II perekond on leidnud oma rahula Peeter-Pauli kindluses, Stalini pildiga kruuse võib osta igal tänavanurgal, Lenini bareljeefid ilutsevad metroojaamades nagu 30 aastat tagasi. Venelaste jaoks on impeerium sama, kuigi osad leivad, et 1917. aastal vahetus piltlikult öeldes Reformierakonna võim (valged) Keskerakonna (punased) vastu. Ja hammustati ära mitu tükki. Sh Eesti. Need meeleolud ei ole Eesti venelastele võõrad.

Kuid poliitika ja inimesed on väga erinevad asjad. Me ei saa samastada isegi Põhja-Korea rahvast tema juhi või tema juhitud poliitikaga. Eesti elavaid venealasi, sõltumata põhjusest, miks nemad või nende esivanemad siis sattusid, samuti. Neid on palju. Neid peab keegi esindama.

Peale Keskerakonna ei taha seda mitte ükski Eesti erakond tõsiselt teha. Miks te siis vingute, et teile Keskerakond ei meeldi? Ise te ju valisete endi hulgast Taavi Aasa linnapeaks! Andsite talle võimutäiuse, sest te ei saanud aru, kelle käes võim Tallinnas tegelikult on. Lasnamäe venelaste.