Loome, korraldame ja arendame suhteid klientide, kolleegide, meedia, valitsusasutuste ja avalikkusega juba üle 20 aasta

Janek Mäggi jõulurokk: Kui Andrus Ansip ja Jüri Ratas on milleski ühel nõul, on kõik läbi ehk värsket õhku vajab Kaja Kallas, mitte teadusnõukoda

Üliarenenud, lausa äärmusliku empaatiavõimega peaminister Kaja Kallas oskab riiki juhtida. Ta saadab laiali Teadusnõukoja, mille liikmed suutsid koroonakriisis lisaks teadusele ja tõenduspõhisusele säilitada ka terve mõistuse.

Lodetavasti ootab sama saatus võimalikult kiiresti ka ebaõnnestunud ja nõrgamõistuslikku Riigikogu, mis liiga suurel osal koosneb halva hingeõhu ja luitunud sõnakasutusega ekreiitdest – ning hakkab riiki valitsema üksnes ise – sest ainult tema teab, mida tuleb teha selleks, et hävitada otsemaid 40% Eesti rahva elu ja ülejäänud 40% oma siis, kui nad talle jäägitult ei allu ja teda ei vali. 80% Eestimaa inimesi ei vaja mitte keegi, nad on vulgaarne pööbel, sulaselge vaime saast.

Muidugi on 100% õigus endisel peaministril Andrus Ansipil, kes kinnitab, et lootusrikkalt alanud valitsus on tänaseks totaalselt läbikukkunud. „Selle valitsuse negatiivne teene Eesti rahva ees on see, et meid on tsementeeritud Ida-Euroopasse, ehkki oleme kogu aeg tahtnud kuuluda Põhjala riikide hulka,“ märgib Ansip.

Kes meist tahaks olla idaeurooplane – isegi venelased piiri taga ei taha, ka Moskva ja Kreml ei taha. Kõik tahavad olla eesrindlased, mitte sabassörkijad. Elektrist ja kütusest ei tasu rääkima hakatagi.

Mida pekki me selles valitsuses teeme?
Samapalju on õigus Keskerakonna esimehel Jüri Ratasel, kes ei taha olla ebaõnnestunud poliitiliste valikute tõttu kuristikku kihutava kaariku viies ratas. Kui kaks endist peaministrit erinevast koalitsioonierakonnast on masenduses, kitkuvad jõuluõhtul juukseid ja mõtlevad, et mida pekki me selles valitsuses teeme, siis kas selline valitsus on elujõuline? Ei, see on end täielikult ammendunud.

Kaja Kallas on kena inimene. Aga kena inimene saab juhtida ainult sellist mees- ja naiskonda, kes on talle andunud. Paraku ei ole talle andunud ei Reformierakond ega Keskerakond. Mõlemad erakonnad jookseksid sellest koalitsioonist minema kus tont, kui ainult oleks kuhugi joosta. Emme ja issi sülle tahaks! Mõlemad! Valitsus kasvas lahku, õigemini ei ole kunagi kokku kasvanudki, ning Teadusnõukoja asemel oleks tulnud laiali saata valitsus. Aga seda jõuab veel teha.

Irja Lutsar ja Andres Merits on tervemõistuslikud ja väga sümpaatsed inimesed, kõik ülejäänud liikmed ka. Ja mitte keegi ei suuda enam panna neid vaikima. Ei tohigi. Nüüd on seniste liikmete arvamus veelgi kaalukam, kuna nende suud ei saa kuidagi vatti või tsementi täis toppida.
Teadusnõukoda püüdis nõustada meditsiinilise pandeemia juhtimist, kuid juriidilise ja riigihaldusliku pandeemia olemust ei analüüsinud mitte keegi. Mõttetu on isegi arutada, mis piirangutest ja muust jamast me räägime, kui tosinkonna tipparstiga viimase paari-kolme kuu jooksul silmast-silma rääkides on järeldus üks: viirus leiab kõik üles. Nagu ütles Saksamaa terviseminister Jens Spahn: „Enamik sakslasi on mõne kuu pärast koroonaviiruse vastu vaktsineeritud, sellest paranenud või surnud.“

Seepärast ei ole ka tänasest kunstlikest, ajuvabadest, kasututest, ahistavast jne piirangutest, mille jätkamiseks Teadusnõukoda laiali saadeti, mitte midagi kasu. Peale peagi ligi kaht aastat koroonat saab ühiskond haigusest kordades rohkem aru kui valitsus, selle 15 liiget, millest mõned on vaieldamatult äratõusnud. Kui otsuseid ei ole, ei olegi midagi kommunikteerida, parafraseerides Ansipit, ja jällegi puhas kuld.

On kaks valikut: tablett või kuul
Teadusnõukoja laiali saatmine päev enne jõululaupäeva meenutab väga Hitleri viimaseid päevi Berliini punkris, millest sakslased ise on teinud hiilgava filmi „Allakäik“, 2004. Viimased röökimised alluvate peale ja nukrushetked enne igaveseks vaigistavat tabletti või aju tegevust lõpetavat kuuli. Sobib hästi tänasesse jõuluõhtusse, kes näinud ei ole.

Film jutustab Adolf Hitleri viimastest päevadest tema sekretäri Traudl Junge silmade läbi. Umbes 30 aasta pärast on Traudl Junge rollis Jüri Ratas, kelle päevikutest Kaja Kallase valitsuse sekretärina saab meisterlik linateos. Ajastu kroon, mitte viirus, vaid ehe(dus).

Kuigi valitus on 40% elanikkonnast, sh Varro Vooglaiul, vabas õhus, kuid traadiga aladel, suusatamise ja uisutamise ära keelanud, on tõesti tunne, et valitsus vajab ise hoopis värsket õhku. Sest valitsust ja valitsusjuhti ei usu enam mitte keegi. Kriisi juhtivas ministeeriumis on lahti lastud kõik tippjuhid peale ministri...

Kallis Eesti rahvas. Ärge siiski muretsege. Kõik läheb mööda. Hea Irja ja Andres, kõik Teadusnõukoja liikmed, te vaimustasite mind ka siis, kui ma nii väga tahtsin vastu vaielda. Hea Kaja. See tee ei vii kuhugi. Aga võibolla ei peagi.