Loome, korraldame ja arendame suhteid klientide, kolleegide, meedia, valitsusasutuste ja avalikkusega juba üle 20 aasta

Janek Mäggi: poliitikud ei tohiks rahva uudishimu karta

Janek Mäggi leiab, et Eesti poliitikud kipuvad üldiselt oma eraelu varjama – samas on isiklikul elul tegelikult väga oluline mõju ka avalikule elule ja suurem avameelsus võiks riigijuhte rahvale lähemale tuua.

Presidendiproua Evelin Ilvese meedialembust kommenteerinud Janek Mäggi leiab, et Eesti poliitikud kipuvad üldiselt oma eraelu varjama – samas on isiklikul elul tegelikult väga oluline mõju ka avalikule elule ja suurem avameelsus võiks riigijuhte rahvale lähemale tuua.

Kommunikatsiooniekspert Mäggi ütles Delfile, et olulist rolli avalikkusega suhtlemisel mängib ilmselt ka inimeste vanus ja taust. „Selge on see, et Evelin Ilvese stiil avalikkusega suhtlemisel on oluliselt erinev Helle Merist ja Ingrid Rüütlist. Siin on üks oluline põhjus ikkagi asjaolu, et tegu on totaalse põlvkondade vahetusega. Evelin Ilves on ka ise meedias töötanud ja minu kogemus näitab, et sellise taustaga inimesed pole niivõrd pelglikud ja on märksa avatumad,“ nentis Mäggi.

Sel nädalal riputas Evelin Ilves Facebooki perepildid, kus võib muu hulgas näha ka president Toomas Hendrik Ilvest batuudil hüppamas, Mäggi selles midagi halba ei näe. „Seni on räägitud, et niisuguseid asju ei sobi rahvale näidata, aga kui president on rahvale kauge ja juhuslikele inimestele tere öelda ei julge, siis tekib kunstlik müür. Ma arvan, et rahval on ka üldiselt tähtsate inimeste suhtes võltsaukartus, mis on minu arust kurb ja kui keegi suudab seda murda on see iseenest tore,“ selgitas ta.

Kui avastatakse, et need väga prominentsed tegelased on täiesti tavalised inimesed, siis rahvas on kohutavalt üllatunud ja neile see tegelikult meeldib," lausus Mäggi.

Samas tekib inimestel tihti küsimus, kuivõrd üritavad avaliku elu tegelased blogides või ajakirjanduses üles astudes oma kuvandit mõjutada? „Ma arvan, et meil on väga kivistunud arusaam avaliku elu tegelaste isiklikust elust. Me tahame õudselt palju teada, mida nad teavad, aga kui me saame teada, siis tekib kohe kahtlus, et äkki on tegemist promokampaaniaga," tõi Mäggi välja vastuolu.

Suusatav Ansip Savisaare vastu

"Tihtilugu see muidugi ongi promo – kui poliitikute inimlikumat poolt avalikkuse ette tuleb, siis reeglina ikka enne valimisi. Ansipi suusatamise promomine on kindlasti teadlik tegevus: teda näidatakse sportliku inimesena ja vastandatakse Savisaarele. Selliseid asju on loomulikult tehtud küll, kuid see töötab vaid siis, kui see on järjepidev. Ühe väikese detaili juurde toomine väga ei aita, sest rahva mälu on ikkagi väga lühike," lisas Mäggi.

Samas ei pea kommunikatsiooniekspert avalikkuse ärakasutamise ohtu väga suureks, sest enamik avaliku elu tegelasi paistab rahvale ikkagi nii, nagu nad on, ja vaid vähestel on piisavalt oskusi ning vahendeid oma maine kujundamiseks.

"Ma arvan, et me peaksime igal juhul nendest inimestest võimalikult palju teadma, kes juhivad meie riiki ja ettevõtteid. Kui me ei tea, siis tulevadki niisugused halvad üllatused, nagu näiteks altkäemaksu võtmine. Minu jaoks pole kunagi tundunud eriti usaldusväärsed need inimesed, kes osalevad avalikus elus, aga ütlevad, et isiklikust elust ei räägi. Tegelikult isiklik elu on inimese puhul kõige suurem mõjutegur," nentis Mäggi ja ütles, et suurem avatus muudaks ka muidu igavavõitu meediapilti huvitavamaks.