Janek Mäggi valentinipäevaks: kui suudaks ometi armuda! Korragi elus
14.02.2025
, Eesti Päevaleht
Valentinipäev võiks aidata meil armuda, muu hulgas iseendasse
Valentini ehk armunute päeva tähistamine on võtnud silmipimestavad mõõtmed – kaupmehed teavad, et sellel päeval südameta ringi luusida ei tasu. Kelle süda on murtud, saab osta endale uue südame.
Paraku ei ole armumine Eestis nii populaarne, kui riik ja valitsus ootavad. Kaubanduslik propaganda ei liida igaveseks, ühest lustlikust päevast ei piisa, et noored tõttaksid poodi lapsevankrit ostma. Depressioon ei lahtu, kui ühel päeval aastas tuuakse lilli ja viiakse kinno.
Artur Alliksaare sõnad „Ja sünnitakse, kuigi tuleb surra, ja armutakse pettumuste trotsiks“ on kõigil peas, kuid armumise vilju pole piisavalt: sünnitakse harva ja liiga hilja, pettumusi on mitu korda rohkem kui armumisi.
Lastel ei õnnustu pikalt vanematega koos elada, vanavanematest rääkimata. Põlvkonnad jäävad vahele, mis vähendab arvukust.
Ometi ei tasu sellest, mis suundumusi ühiskonnas tajume, end väga häirida lasta. Armumine on elu ilusaim hetk, eriti kui oled elutee alguses. Ette loomulikult ei tea, kas inimene, kellesse armud, seda väärib, aga ei saa üldse välistada, et väärib. Ta võib tõepoolest väärida!
Legaalne võimalus armastust avaldada
Enamasti kipuvad ajakirjanduses silma paistma need, kelle ühiselt veetud vanker on kummuli läinud, kuigi on palju vankreid, mida veetakse ja mis jõuavad kohale. On inimesi, kes veedavad koos kogu elu ja ei kahetse seda. On koguni õnnelikud ja uhked selle üle.
Armunute päev annab legaalse võimaluse tunnustada ka neid vastassoost inimesi, kes on sümpaatsed, armsad ja kellega on mõnus koos olla – ka siis, kui nendega koos ei elata ega olegi sellist plaani ega/või võimalust.
Inimene lihtsalt on selline, et talle meeldib alati rohkem kui üks inimene – kuidas muidu on niivõrd palju lahutusi ja lahkuminekuid, salasuhteid ja kõike muud sellist, millest avalikult keegi rääkida ei taha, ei julge või ei saa.
42% Eesti inimestel on partner – nad on abielus või vabaabielus. Kui maha arvata lapsed, siis valdav osa Eesti inimesi elab kellegagi koos, on suhtes. Inimene vajab lähedust, vajab teist enda kõrvale. Vajavad ka paljud need, kellel partnerit eri põhjustel ei ole või enam ei ole.
Võib-olla pole konfliktide peamine põhjus selles, et meie partner on halb, vaid rahulolematu pool peab mõtlema: äkki peaksin ka mina midagi teisiti tegema?
Inimesed on kaaslaste (tegelikult ka töökaaslaste, sugulaste ja sõprade) vastu väga nõudlikud, kuid enda vastu mitte nii väga. Sõbrapäeval ei tasu oodata, et kõik kingivad sulle oma südame, kui sa ei ole ise oma südant kellelegi kinkinud.
Kas armastad ennast ikka piisavalt?
Tänane päev võiks aidata meil armuda. Muu hulgas iseendasse, sest kristlik õpetus „Armasta ligimest nagu iseennast“ ütleb olulist: kes ennast ei armasta, ei suuda armastada ka ligimest.
Mõni armumine viib armastuseni, ja isegi kui kõik ei vii, siis mida tõsisemalt armumist võtta, seda suurem on tõenäosus, et viib.
Vahva, et täna ei ole kuigi lihtne restorani pääseda, sest kõikide laudade ääres on armunud. Vägev, et teeme üksteisest välja, soovime nii head valentinipäeva kui ka sõbrapäeva, mis ei ole päris üks ja seesama päev, mõte veidi erineb, aga ometi on nad korraga 14. veebruaril.
Ning erakordne on seegi, et kaupmeestel on võimalik pudipadi kõrval müüa ka sellist kaupa, mis armastatu õnnelikuks teeb. Seda päeva on vaja.
Veel enam on vaja, et suudaksime vähemalt ühe korra elus niimoodi armuda, et kõik muu tundub selle kõrval täiesti teisejärguline. Armunud ja üksteist armastavad inimesed liidavad perekonda ja ühiskonda, aitavad kasvada vaimselt ja arvukuselt, tagavad elu ja rahva kestmise. Armuge terviseks! Olge viljakad ja teid saagu palju!
2540388