Janek Mäggi: Tallinn – Euroopa ja maailma kabepealinn viimased 14 aastat
09.07.2021
, Pealinn
Tallinn on mõttespordi keskusena olnud viimased 14 aastat väga eriline linn – nii Euroopas kui ka maailmas. Mitte ükski linn ei ole kunagi varem suutnud olla niivõrd oluline ja mitmekesine mõttespordi süda.
28. juunist kuni 14. juulini peetakse Tallinnas juba teist korda maailmameistrivõistlusi nii naistele kui ka meestele. Eelmine kord toimusid tiitlivõistlused kõige kirkamatele medalitele Tallinnas 2017. aasta oktoobris. Kahel korral – 2008. ja 2014. aastal – on Tallinn võõrustanud ka Euroopa meistrivõistlusi. Sellised võistluspaiku kogu maailmas rohkem ei ole.
Sport ei ole üksnes võistlemine, sport on ka võistluste korraldamine. Olümpiamängude korraldamisõiguse saamise nimel näevad riigid ja linnad vaeva aastaid. Ning ka siis ei ole mingit garantiid õnnestumiseks, kui õigus on saadud.
Peagi Tokyos algavad Olümpiamängud kinnitavad, et mängud võidakse aasta võrra edasi lükata ning ka siis korraldatakse ilma publikuta. Sport on vahetu vaatemäng ning kui sellest tuleb loobuda, jääb palju puudu.
Malemaja ja Kabemaja
Eesti on suutnud olla Euroopa kabepealinn 2007-2017, mil Tallinnas asus Euroopa Kabekonföderatsiooni EDC peakontor ning maailma kabepealinn 2017-2021, mil Tallinnas asus Maailma Kabeföderatsiooni FMJD peakontor. Tallinnas, Paul Kerese nimelises Malemajas, mis on tänaseks kindlasti samavõrd Kabemaja kui Malemaja.
Mõttespordi, nagu ka peaaegu kõigi teiste alade, käekäik sai koroona tõttu olulisel määral räsida. Väga paljud turniirid jäid ära või lükati edasi. Tippsportlastele on see aeg olnud raske seepärast, et ära jäid mitmeid heade auhinnafondidega kommertsturniirid, mille tulemusel sportlased kaotasid olulise osa sissetulekust. Valu on olnud mitmekesine. Seetõttu on Tallinnas käimasolevad maailmameistrivõistlused erilise kaaluga – sportlased tunnevad, et elu on tagasi. Mäng käib.
Miks Eesti ja Tallinn on olnud organisaatorina sedavõrd edukad? Põhjuseid on mitu, kuid mõned olulisemad saab välja tuua. Eesti Kabeliit on leidnud innukaid inimesi, kes on tahtnud vabatahtlikkuse alusel võistlusi korraldada; Eesti riik ja Tallinna linn on olnud valmis mõttespordi tiitlivõistluste korraldamist toetama; Eesti erasponsorid on leidnud, et mõttesport on lahe ja väärib panustamist; Eesti ja Tallinn on olnud koht, kuhu kõik on tahtnud tulla.
Eesti – maailma kabeelu suunaja
Eestist jätkavad Euroopa Kabekonföderatsiooni juhatuses äsja Eesti Kabeliidu presidendiks tagasi valitud Tarmo Tulva ning Maailma Kabeföderatsiooni juhatuses varahaldurina Aare Harak. Eesti Kabeliidu aktiivsus rahvusvahelise mõttespordielu suunamisel ei ole raugenud.
Kuigi ainuüksi Hiinas on tänaseks üle 20 miljoni kabeharrastaja, on mõttespordi peamine probleem kestev: kuidas muuta ala kõrgel spordimeisterlikkuse tasemel huvitavamaks ning kuidas olla meelelahutuslikum? Jalgpalliga võrreldes on arenguruumi kosmiliselt.
Samas, võibolla me vajamegi erinevaid alasid, mis omavahel ja ajas konkureerivad. Ka alade sees. Eestis on kindlasti tuntum ja populaarsem 64ruuduline kabe ehk vene kabe, kuid maalima kabekuningas on ikkagi rahvusvaheline ehk 100ruuduline kabe, mis on võimaluste arvult keerulisem kui male ning nõuab erakordset andekust, et saavutada edu.
Maailma kuulsam kabetaja oli Prantsuse keiser Napoleon Bonaparte, kellele kuulub tema nimeline „Napoleoni löök“. Annad 9 nuppu ära ja võtad seejärel platsi puhtaks. Keerukaks teeb asja see, et keskpärane mängija võib anda 9 nuppu ära, kuid kombinatsioon ei pruugi välja tulla ning võidu asemel ta hoopis kaotab.
Eesti ja Tallinn on teinud tõelise Napoleoni löögi ning võtnud viimase 14 aasta jooksul kabemaailma organisatoorses pooles platsi puhtaks. Kombinatsioon tuli välja. 14. juulil Viru hotellis selguvad taas kabe maailmameistrid – nii meeste kui naiste hulgas. See on au, rõõm ja tunnustus Eestile, Tallinnale ja kabetajatele. Kabetame edasi!
Janek Mäggi
Eesti Kabeliidu president 1999-2015
Euroopa Kabekonföderatsiooni EDC president 2007-2017
Maailma Kabekföderatsiooni FMJD president 2017-2021
2342442