Loome, korraldame ja arendame suhteid klientide, kolleegide, meedia, valitsusasutuste ja avalikkusega juba üle 20 aasta

Janek Mäggi: "Heategevuse tegelik pale"

Kurja on lihtsam teha kui head. Sest kurja tegemiseks ei ole vaja nii palju pingutada. Heategu ei ole meie ühiskonnas loomulik käitumine. Iga heategu saab karistatud, irvitavad küünikud.

Tegelikult ei ole asi nii hull. Eestis on väga palju toredaid inimesi, kes tahavad teisi aidata. Annetada raha nii koolidele, kirikutele, spordile kui ka haiglatele. Sageli on selleks loodud toetusfondid, mis teevad palju tööd, et mitte ainult annetusi vahendada, vaid luua projekte, mida inimesed võiksid toetada.

Ligi viie aasta jooksul Tallinna Lastehaigla Toetusfondis olen märganud, et lastehaigla eelarves on fondi annetuste maht moodustanud järjest väiksema osa. Haigla ei toetu enam fondile, see on tõsi. Kuid seda suuremaks on muutnud fondi roll annetusvõimaluse pakkujana. Fond pakub oma annetajatele võimalust muuta maailma paremaks, saada paremaks inimeseks.

Mitu aastat tagasi jõudsin järeldusele, et annetusi on vaja kõige rohkem neile, kes annetavad, ja siis alles neile, kellele annetatakse. Mida arenenumaks ühiskond muutub, seda tühisemaks muutub pürgimine isikliku materiaalse külluse poole. Sest külluse ja heaolu ihaldusväärsus kahaneb.

Asi on ka maitses, tõepoolest

Banaan ei maitse ju enam absoluutselt nii hästi nagu 25 aastat tagasi? Praegu on tänaval kodutule banaani anda palju lihtsam kui siis. Nüüd nagu kohe tahaks anda. Asi ei ole mitte ainult maitses, vaid ka suhtumises ja hingeseisundis. Kurb ju, kui mõni vana tädi otsib McDonald’si prügikastist äravisatud hamburgeri ja hakkab seda sööma...

Eriti rumalalt kõlab minu arvates jutt: miks nad siin korjavad raha kiirabiauto ostuks, see on riigi ülesanne, neil raha küll, mina küll ei anneta.

Prügikoristuskampaania Teeme ära!" puhul oleks võinud kõike sedasama öelda. Heategevuskampaaniad muudavad ühiskonna suhtumisi paremaks rohkem kui parteipoliitilised sambateisaldamised või muu ideoloogiast läbiimbunud, võltshardusest nõretav, omakasu peale väljas propagandasõda.

Annetus ei ole mitte ainult raha, vaid ka aeg ja töö. Paljude inimeste puhul on nende aeg ja isiklik panus palju väärtuslikum kui nende raha. Printsess Diana maamiinide keelustamise kampaania oli mõjus. Kui seda kampaaniat oleks juhtinud Aksel Lusikas või mõni muu tundmatu nimega eestimaalane, siis poleks ta olnud pooltki nii tähelepanuväärne. Aga Aksel oleks võinud Dianat kindlasti pidada ennastupitavaks prominendiks...

Kuid miks on vaja fonde, ma annetaks otse haiglale? Otse haiglale võib ka annetada. Ent fond on loodud selleks, et teha annetamine inimestele lihtsamaks, mugavamaks ja sihipärasemaks. Fondi laekunud rahaga toetatakse sageli erilisi projekte, mis muidu jääks teostamata või lükkuksid määramatusse tulevikku.

Tänuvõlg paneb tööle

Mina isiklikult käisin enne fondi nõukogusse kutsumist oma vanema poja kõrvadega kolm aastat haigla vahet, kuni operatsioonini välja. Ma olen tänulik kõigile neile inimestele, kes haiglas mind aitasid, arstidele ja ka neile, kes olid fondi kaudu aidanud haiglale soetada aparatuuri, et mu last ravida. Mina teen seda tööd tänutundest. Ja annetan tänutundest. Väga paljud annetajad ongi haigla endiste patsientidega seotud inimesed, kes saavad tegelikult ka aru, miks õilis olla on parem kui kuri, näriv ja halvustav.

Viimasel ajal olen palju mõelnud elu mõttele. Ja saanud sügavalt aru, et alati on õndsam anda kui võtta. Kui keegi palub minult leiba, siis ma ei anna talle kivi. Kui mul on sularaha taskus, siis annan kerjajale küsitud 5 krooni asemel 10 või 25 krooni ja ma ei päri temalt, mida ta sellega teeb. Kui ta murtud meel sellest veidigi rõõmsamaks muutub, siis ma olen juba õnnelik.

Head ei pea tegema. Kes ei taha, ärgu tehku. Aga nende kallal, kes seda teevad, ei maksa minu meelest tänitada. Lasteahaigla Toetusfondil on palju annetajaid, kes keelduvad oma nimele vähimatki tähelepanu pööramast. Mõni pärandab miljoneid. On väiklane mõelda, et iga annetaja otsib omakasu. Ja kui ta otsikski, siis ta saab lunastatud heateo läbi, mida see raha korda saadab.

Muidugi püüavad heategevusorganisatsioonid saada võimalikult palju annetusi, sest isegi kui uus kiirabiauto õnnestub osta väga soodsa hinnaga, maksab see midagi. Mida rohkem raha, seda rohkem suudab see raha ära teha.

Tegelikult on head teha palju parem kui kurja. Isegi oma vaenlastele. Sest kui me armastaksime ainult neid, kes meid armastavad, siis oleksime ju omakasu peal väljas. Valdav osa heategijaid on head inimesed. Sest kui nad ei olnud seda enne teo tegemist, saavad nad vähemalt paremaks selle teo kaudu, mida nad tegid. Heategu õilistab inimest. Ärge võtke talt seda võimalust!