Direktoriks, ja kohe!
25.10.2015
, Maaleht
Erakonna või ettevõtte loob inimene, kes usub, et tal on ideid, jõudu, karismat ja loomingulist mõtlemist, mida teistel ei ole. Ta tahab ellu viia oma visiooni, ta ei taha ühtegi ülemust, kellega oma nägemust ja otsuseid peab kooskõlastama.
Erakonna esimeheks kandideerib poliitik, kes tahab saada peaministriks. Kui ta ise ei ole parteid loonud, ütleb ta, et on parim võimalik tegevjuht nii erakonnale kui ka riigile – palgake mind! Hea firma juhikonkursile laekub kümneid avaldusi, kuid vaid ühest saab juht. Kadri Simson unistab peaministriametist. Ta tahab olla see üks.
Savisaart – kolm korda päevas
Keskerakond on altkäemaksukahtlustuse skandaali ja nüüd esimehekandidaatide väljakuulutamise tõttu värvinud Eesti avaliku ruumi täielikult roheliseks. Ratastoolis Keskerakonna firmafliisi kandev Edgar Savisaar on kõigi uudisejanuste portaalijälgijate igapäevane külaline – vähemalt kolm korda päevas, nädalate kaupa. Eestis nagu polekski ühtki teist erakonda ega poliitikut.
Yana Toomil on õigus – Edgar Savisaar ei vaja puhkust ega haletsemist, millele Kadri Simson erakonnakaaslastele saadetud kirjas viitas. Aktiivne inimene ei saa elamist ära lõpetada. 90sed presidendid on olnud nii Iisraelil kui ka Itaalial. Ainus eluvaldkond, kus inimese sissetulek saavutab kõrges vanuses absoluutse tipu, on poliitika. Toomas Hendrik Ilves teenib Eesti riigilt muljetavaldavat pensioni ka pärast ametiaja lõppu – kuni surmani.
Arnold Rüütel on seda elu nautinud juba üheksa aastat. Muidugi ei ole Savisaarel mõtet jääda ennast Hundisilmale haletsema, nagu soovitavad tema poliitilised vastased, kes proovivad elusa inimese kõrvale lükata. Savisaar alla ei anna.
Kadri Simsonit (nagu varem Jüri Ratast) avalikkus toetab – küllap teiste parteide pingutatud õhutamisel. Kadri ja Jüri võivad olla meeldivad, kuid nad on siiski keskerakondlased. Nad on iminapaga Edgari küljes ning jäävad selleks, kuni nad ei loo oma erakonda. Ekskeskerakondlane Sven Mikser proovis sotside tegevdirektorina kätt, kuid peaministri ja hiljem ka erakonna esimehe kohast ilma jäämine kinnitab, et ebaõnnestunult.
Kui tulevane auesimees ja erakonna omanik Savisaar võtakski Kadri direktorina tööle, ei tähenda see veel, et ta suudab võluda kõiki firma kliente sama lummusega, mida seni on teinud Savisaar. Kui uskuda valimistulemusi, uuringuid ning analüütikud, on Kadri Simson Keskerakonna juhina nõrk kandidaat – väga paljud vene valijad võivad erakonna tagant lahkuda.
Hoida turuväärtust
Ükski firma, eriti kui tal on tugev omanik, ei palka juhiks kedagi, kes aitab vähendada firma turuosa (nt kohti Riigikogus ja ainuvõimu Tallinnas), kukutab kasumit (riigilt saadavat toetust) ning langetab turuväärtust (reitingut). Kadri Simson ei ole kogemuste tõttu kindlasti nõrgem peaministrikandidaat, kui seda on Taavi Rõivas või Margus Tsahkna või Jevgeni Ossinovski. Ta kuulub palgaliste poliitiliste tegevjuhtide kõrgliigasse. Kuid kas ta oleks parim juht Keskerakonnale tema põhivalijate silmis – pigem kahtlen. Yana Toomi usuksin rohkem, kuid temagi kaotaks nii turuosa, kasumit kui ka turuväärtust – just eestlase silmis.
Imelik on, et Eestis ei ole noored vihased tegijad tahtnud teha ise midagi. Kus ei pea kedagi auesimeheks saatma. Äris teevad noored andekad palgatööd proovinud tüübid kohe oma firma. Ja vallutavad maailma. Mina eelistaksin direktoritoolile alati omaniku oma, mis ei välista direktoriks olemist.
2309246