Loome, korraldame ja arendame suhteid klientide, kolleegide, meedia, valitsusasutuste ja avalikkusega juba üle 20 aasta

Janek Mäggi: on ainult kaks ravimit, mis aitavad kõigi haiguste vastu – töökus ja aeg

Kõik, kes teevad uuel aastal palju ja pühendunult tööd, kogevad mitte ainult töörõõmu, vaid ka tulemuste rõõmu, kirjutab suhtekorraldaja Janek Mäggi vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.

2023 tuleb väga hea aasta, eriti võrreldes käesolevaga. Peamine põhjus on, et sellist šokki nagu saabus 2022. aasta 24. veebruaril, vaevalt uuel aastal ette tuleb. Positiivset on palju: me ei pea kandma maske, restoranid on lahti, muusikud saavad elada, kultuurielu on taastunud. Need trendid mõjuvad majandusele nagu mahe vihm pärast pikka põuda.

Üksikutes sektorites on muusika keeratud vaiksemaks, kuid needki kohanevad. On leitud uued tarneahelad, mis võivad olla kallimad, aga võimaldavad toota ja teenused pakkuda.

Kasumi vähenemine, ka miinusesse kukkumine, ei tapa. Ettevõtja peamine ülesanne on püsida alati elus, sõltumata oludest, siis on kõik võimalik. Keskpärasele või kehvale ajale järgneb alati parem või suisa hea aeg. Piisab, kui on jõudu see ära oodata.

Märtsis saab kolm aastat, kui oleme pidanud toimetama ootamatus keskkonnas. Ootamatusi tuleb ette muidugi kogu aeg, muutused ja ehmatusedki on ettevõtja elu igapäevane osa.

Kõige tähtsam on püsivalt hakkama saada ning vaadata igavikulist perspektiivi. Kui täna hakkama ei saa, ei pruugi homset olla. Kui igavikule ei mõtle, pudeneb äri käest.

Edu saabumiseks tuleb valmis olla

Rahvusvahelises poliitikas otsivad sakslased-prantslased venelastega rahu, mida on mõlemale poolele vaja. On vähetõenäoline, et asjad lähevad oluliselt hullemaks, sest hulluks minnakse ükshaaval, nagu kultusmultifilmis „Kolm sõpra Prostokvašinost“ tõdeti. Rahu on kõigile eesmärk number üks, küsimus on ainult, mis on rahu hind. Sõja hind, selle jätkumise hind, ei pruugi olla tappev, kuid see on rajult kägistav.

Kindlasti peavad mitmed sektorid taluma mõõna, kuid see on mööduv. Veel aasta tagasi tundus, et turismisektori helgeid päevi ei paista kuskilt. Praegu julgen arvata, et kullavihma sajab järgmisel aastal regulaarselt. Laevad sõidavad, lennukid lendavad, inimesed saalivad, raha jääb torude külge kõvasti.

On ainult kaks ravimit, mis aitavad kõigi haiguste vastu. Need on töökus ja aeg. Kõik, kes teevad uuel aastal palju ja pühendunult tööd, kogevad mitte ainult töörõõmu, vaid ka tulemuste rõõmu.

Hetked, mis on rasked ja keerulised, mööduvad. Alati ei peagi midagi erilist tegema, tuleb lihtsalt töötada selle nimel, et edu tuleks – olla edule avatud, olla tema tulekuks valmis.

Kõik jutud inflatsioonist ja muudest sotsiaalsetest pahedest ei ole kõnelemist väärt. Eesti valitsus ei suuda muuta rahvusvahelist moekulide liikumist, suurriikide suva ja meelevaldsust.

Peamine on, et valitsus juhiks riiki läbi mõistlikku eelarve – ei loobiks raha tulle ning ei püüaks rahaga tulekahjusid kustutada. Siis on ettevõtjatel tunne, et riik aitab luua töökohti ja parandada heaolu ning elukvaliteeti. Viimane on Eestis küll ebaühtlane, kuid paraneb stabiilselt. Tuleb olla tubli ja püsida hinges, siis läheb kõik hästi.