Loome, korraldame ja arendame suhteid klientide, kolleegide, meedia, valitsusasutuste ja avalikkusega juba üle 20 aasta

Janek Mäggi: lotovõitja päästab põrgust vaid kogu raha annetamine heategevuseks!

Loomulikult raha haiseb. Eriti rämedalt haiseb teiste raha. Mida suurem on hunnik, seda rämedamalt ta haiseb. 10,8 miljonit eurot on selline hunnik, mida omanik ei suuda varjata ka kõige ebameeldivamalt lehkava odekolonniga. Mõistlikum on annetada kogu hõlpsalt saadud raha heategevuseks, sest muidu võid väga lihtsalt põrgusse minna.

Kui rikas mees tahtis saada päästetud ning kinnitas Jeesusele, et ta on kõiki käske pidanud, ütles Jeesus Luuka evangeeliumis: „Üks asi on sul veel vajaka: müü ära kõik, mis sul on, ja jaga vaestele, ja sul on siis aare taevas, ning tule, järgne mulle!” Aga seda kuuldes jäi ta päris kurvaks, sest ta oli väga rikas. Aga nähes teda kurvastavat, ütles Jeesus: „Kui vaevaliselt lähevad rikkad Jumala riiki! Sest hõlpsam on kaamelil minna läbi nõelasilma kui rikkal Jumala riiki.”“

Suur osa ühiskonnast on õnnemängurid, kes proovivad saada raha teiste ahnuse arvelt. Lihtsalt saadud rahast unistavad kõik. Lotovõit on üks selline, erinemata oluliselt kasiinost vms patuärist. Loto eelis kasiino ees on võimalik päris võit – tuledki mängusaalist suurema rahaga välja, kui sinna sisse läksid.

Ehk suudab äsjane megavõitja saadud kullapajaga elu lõpuni ära elada, ei larista ja ei prassi, ei tegele investeerimisega, mis ta kiiresti lagedaks teeb. Kuid sellise elu elamine oli väga keeruline juba 2000 aastat tagasi. Varasemalt on korduvalt juhtunud, et sülle kukkunud õnn tõukab õnneliku võitja peagi tagasi reaalsusesse – elamine ei ole raske mitte ainult siis, kui sul raha pole, vaid on raske ka siis, kui sul raha on. Või korraks on.

Raha, eriti ootamatu ja avalikult teada raha, kleebib sulle külge igasugu aferiste, selliseid, nagu Matti Nykaneni sõbrad tema elust vändatud filmis „Matti“ – kiskusid alla ja hävitasidki lõpuks. Mitte et mees ise puhas poiss oli, kuid need, keda on võimalik ära kasutada, neid ka kasutatakse. Mattit oli. Tore on liuelda kellegi teise kelguga mäest alla ja kui see peaks katki minema, siis jätta kõik sinnapaika – nii sõber kui ta tema purunenud kelk.

Keerulisim ongi neil, kelle elus pole raha piisavalt olnud. Ootamatu rikastumise korral oskavad kõik sellega midagi peale hakata, kuid ei pruugi osata ette näha sellega peale hakkamise tagajärgi. Auto hind ei ole ju mitte see, mis ta poes maksab, vaid võibolla kaks korda suurem, koos tema eluea jooksul kaasnevate remondi- ja hoolduskuludega.

Raha haisu vastu aitab ainult temast kiire vabanemine. Kui meil raha ei ole, võivad inimesed seda meilt nuiata, kuid meil ei ole neile mitte midagi anda. Ühiskonnas on arusaam, et need, kellel raha on, on selle teistelt ära võtnud ning nad on selle teistele võlgu.

Kuigi tegelikult on vastupidi: hoopis paljud vaesed on ühiskonnale võlgu. Nad ei tee midagi, neil ei ole midagi ning kui keegi teine teeb midagi (ostab nt lotopileti) ja nad midagi seetõttu saavad, tuleb neilt kõik ära võtta, mis neil on. Selline elu on tõeline põrgu.

Rikkust tasub kindlasti varjata, niipalju kui vähegi saab. Vaesust varjata ei saa, see paistab igale poole välja. Seepärast on vaene uhke olla. Nagu nii vaevlevad enamik meist puuduses. Parem on ennast samastada nendega, keda on palju. Kallis lotovõitja, häbene! Jaga kõik vaestele!