Loome, korraldame ja arendame suhteid klientide, kolleegide, meedia, valitsusasutuste ja avalikkusega juba üle 20 aasta

Janek Mäggi: kui poliitika ajab raha Eestist ära, tuleb sekkuda!

Kuigi paljud ettevõtjad püüavad poliitikast ja poliitikutest eemale hoida, mõjutab eelseisvat äriaastat poliitika rohkem kui kunagi varem Eesti taasiseseisvumisajal, kirjutab suhtekorraldaja Janek Mäggi vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.

Ebameeldivad maksud on jäämäe veepealne tipp. Kordades hullem on üldine meeleolu ja sõnumid, et elame peaaegu rindel, mis on Eestist eemale peletanud turistide kõrval ka olulisi investeeringuid.

Euroopa majanduse südames Saksamaal algas äriärevus ida suunal päevapealt – 24. veebruaril 2022 – ning see on pigem süvenenud. Raha hoiab Eestist eemale, mis närutab mitmeid olulisi ärisektoreid. Kui raha kardab, siis ta põgeneb.
Kõik halb inimeste elus tuleb viletsast poliitikast või ettevõtjavaenulikust majanduspoliitikast – Eesti on viljelenud mõlemat. Hea seevastu on alati tublide kodanike teene, kellest mõned võivad olla ka poliitikud.

Sõda Ukrainas võib lõppeda ning see lõpp võib olla ebameeldiv – liitlased sunnivad Ukrainat läbirääkimistelaua taha ja suruvad peale kokkuleppe, mis tekitab Eestis rohkem hirmu kui rahulolu. Samas teeb aastatepikkuse tapmise jätkumine enam hingematvat kurja kui kartus, et seis võib minna veel hullemaks.

Elame nii, nagu ameeriklastele meeldib

Eestis võib – kui usaldada Andrus Ansipi sõnu, mida ta ERRile äsja ütles – vahetuda nii Reformierakonna esimees kui ka sellest tulenevalt peaminister. Kui nii läheb, tähendab see valitsuse tagasiasutumist ning võimalik, et ka uue koalitsiooni sündi. Võimalused selleks on reaalsed, kuigi Reformierakonna juhtimisel. Eesti sisepoliitika keeb veel üle kolme aasta ning rahulolu valitsusega ei pruugi paraneda ka muutustega valitsuses.

Donald Trumpi tagasivalimine USA presidendiks võib rahvusvahelises poliitikas kaasa tuua trendimuutusi, mis avaldavad mõju ka Eestile. See, millises maailmas tahavad elada ameeriklased ja nende juhid, määrab, kus ja kuidas meil on võimalik elada.

Head on siiski rohkem kui viletsat. Eesti inimestel on leib laual, palku makstakse, hinnad stabiliseeruvad, turumajandus toimib. Rahakraanid pole ülearu valla, mistõttu raha hind on piisavalt kõrge, et inflatsioon tavakodaniku täiesti veretuks imeks.

Mida aktiivsemalt ettevõtjad poliitikat kujundavad, seda õnnelikumad nad on: selleks, et teha valitsusele selgeks, mida nad tegema peavad, pole vaja töötada palgalisel poliitilisel ametikohal või asutada partei: hääletada saab jalgade kõrval ka suu, käte ja silmadega. Valitsus, millel ei ole maksumaksjate toetust, ei vääri võimalust valitseda.