Loome, korraldame ja arendame suhteid klientide, kolleegide, meedia, valitsusasutuste ja avalikkusega juba üle 20 aasta

Janek Mäggi: Euroopa on ohus. Võitlus käib kahel rindel ja elu eest

- Eestis näis, et ühe hääle hind löödi taevasse.
- Ühelt poolt piinab sõda Ukraina ja Venemaa vahel.
- Teiselt poolt aina tuure koguv sisseränne nii Aasiast kui ka Aafrikast.

Uued Euroopa juhid pead suutma võita vähemalt kaks sõda ning mõlemal juhul on Euroopa väga kehvas seisus paljude varasemate poliitiliste valikute tõttu, kirjutab Janek Mäggi (KE).

37,7 protsenti Eesti valijatest ütles, millised inimesed ja missugune jutt neile kõige rohkem meeldib. Paraku kõik ei mõelnud, milline jutt on kõige mõistlikum – tänases Eestis ei lange need omavahel üks ühele kokku.

Kommentaari kirjutamise hetkel (kell 21.20) on valmisjaoskondade uksed suletud, otsused on langenud, kuid täpselt veel ei tea, millised. Esimesed prognoosid kinnitavad paremradikaalide jõulist tulekut.

Euroopa tunneb end ohustatuna. Inimesed on närvilised ja heitlikud, ettevõtted tõmbuvad rinderiikidest kaugemale, ebakindlus ja hirm sunnivad kodumaalt põgenema, mitte ainult ukrainlasi ei-tea-kuhu, vaid ka nt eestlasi Hispaaniasse.

Ühelt poolt piinab sõda Ukraina ja Venemaa vahel, mis on panemas Euroopa sõjatööstust täiel võimsusel tööle, ning teiselt poolt aina tuure koguv sisseränne nii Aasiast kui ka Aafrikast, mis surub liberaalsed väärtused nurka – idast rünnatakse droonide ja rakettidega, Vahemerel paatide ja uppuvate põgenikega. Rinderiigid ei ole mitte ainult Venemaa naabrid, vaid on ka Aasia ja Aafrika omad. Itaallased tunnevad paadipõgenikke päästes end üksi jäetuna.

Euroopa ongi ohus. Eurooplased püüdsid ehitada igavest õilsat elu Maa peale, kuid elu ei ole igaveseks muutunud, pigem tähendab alla 2,1 lapse naise kohta, mis mõnes riigis on kukkunud alla ühe, et Euroopa senisel kujul on väljasurev, Euroopast saab samade trendide jätkudes must manner. Pole rahu, pole turvalisust, pole elukvaliteedi ega heaolu piiramatut kasvu. Kõik on halvasti ning kes julgeb selle välja öelda, on võitja.

Ja minu najal vaid seisab see terve tsirkus koos!
Eestis näis, et ühe hääle hind löödi taevasse. Jõukad erakonnad pillasid üüratus koguses raha, et meeldida valijale, meediale ja iseendale, mille tagant ei paistnud ideid, kuidas Euroopa eluohtlikku olukorda leevendada, vaid odav meelelahutus, tuntuse- ja tunnustusiha. Kui valijad peavad moodsaid suundumusi hädavalikuks ja meeldivaks, kandub komejant täiel rinnal edasi päevapoliitikasse.

Uued Euroopa juhid peavad suutma võita vähemalt kaks sõda ning mõlemal juhul on Euroopa väga kehvas seisus paljude varasemate poliitiliste valikute tõttu, mille valijad on tõenäoliselt läbi hammustanud. USA ei olegi nii stabiilne ja garanteeritud partner, kes kõik Euroopa rumalused silmagi pilgutamata kinni maksab. Hiina ei lepi noorema venna staatusega, vaid tahab Väikevenna kombel endale uut naist, mitte vanema venna vana.

Tõdemus, et valimiste võitmiseks ja valitsemiseks on vaja kahte erinevat inimest, kehtib prognoosidele toetudes ka seekord. Kuid lõpuks juhib ikkagi nii Eestit kui ka Euroopat avalik arvamus, mille kujundamises osaleb kogu ühiskond. Isegi kui valitud karu on väikese aruga karu nagu Karupoeg Puhh, aitavad kolleegid ja rahvas ta reele. Kui Eesti ja Euroopa on töökad ja tarmukad, pole paanikaks põhjust.