Loome, korraldame ja arendame suhteid klientide, kolleegide, meedia, valitsusasutuste ja avalikkusega juba üle 20 aasta

Janek Mäggi: Riigikogu liikme 10 käsku

On laupäev. Ma ei tea, kes on need inimesed, kellele need käsud on. Aga käsud on teada. Millest peaks edukas riigikoguja oma tegevuses lähtuma? Ikka kümnest käsust! On laupäev. Ma ei tea, kes on need inimesed, kellele need käsud on. Aga käsud on teada. Millest peaks edukas riigikoguja oma tegevuses lähtuma? Ikka kümnest käsust!

1. Mina olen issand, sinu jumal. Sul ei tohi olla muid jumalaid minu kõrval. Ainus jumal, kes sul on, on partei. Partei on sinu teinud ning parteile pead sa elu lõpuni tänulik olema. Ära kunagi tõsta mässu oma partei või tema juhtide vastu. Sest kollektiivses ajus on rohkem tarkust kui sinu tühjas peas või väikeses hinges, mis mõtleb ainult sellele, kuidas partei antud toolist kinni hoida.

2. Sina ei tohi jumala nime ilmaasjata suhu võtta. No vaata neid, kes jäid ukse taha! Miks nad jäid? Sest nad pruukisid oma räpast suud ja jäid seepärast nimekirja lõppu. Nad «sattusid» valesse piirkonda. Kui jumal sind ei aita, ei aita sind keegi. Ära kunagi räägi avalikult midagi, mis võib jumalale kahju tuua. See ei jää talle märkamata. Parem on, kui sa ka ei mõtle midagi sellist. Jumala esindajat ehk parteijuhti pead sa kuulama pimesi – tema on ilmeksimatu.

3. Sina pead pühapäeva pühitsema. Sa pead osalema igal parteikoosolekul. Parem, kui sa ei puudu üheltki. Kõik sinu nädalavahetused kuuluvad parteile – pühapäev on parim aeg põllutööks. Seda pead sa kaubanduskeskustes jätkama kõik järgmised neli aastat – sa pead olema kontaktis oma rahvaga, nad tahavad pühitseda oma pühapäevi ainult koos sinuga.

4. Sina pead austama oma ema ja isa. Sa pead saama nad samasse usku, mida sa ise usud. Kui ema ja isa eelistavad mõnd pensionitõstjat, siis võid neist lahti öelda. Austamine tähendab, et sa annad neile teada oma vaated, mis on ainuõiged, ning annad ka neile võimaluse neid vaateid jagada.

5. Sina ei tohi tappa. See on ka ainukene käsk, mida sa pead võtma sõna-sõnalt. Kõige hullem on, kui sa asud tapma oma parteid. See ei ole kellelegi õnne toonud. Karel Rüütli tegu ei ole rüütellik. Tappa ei tohi isegi enesekaitseks. Las kõik poliitilised laibad surevad oma loomulikku surma.

6. Sina ei tohi rikkuda abielu. Ära kunagi mõtle, et mõni teine partei on parem. Ära arva, et nad on hellemad. Isegi kui sinu oma partei sind enam ei eruta, kui ta sind sõimab ja halvustab – sa vähemalt tead, mida temalt oodata. Kui vaatad mõne teise partei poole, oled sa oma südames nendega juba abielu rikkunud. Sinu karistus on kividega surnuks viskamine. Oma partei jaoks oled sa surnud ja teistega me sul abielluda ei luba. Jääd üksi nagu Jaan Kundla.

7. Sina ei tohi varastada. Ja kui sa ka varastad näiteks bensiini või õlut või pitsat, siis mõtle alati välja mõni sobiv legend, et inimesed suudaksid uskuda, et sa tegelikult ei varastanud. Tähtis ei ole see, mida sa teed või ei tee, vaid see, kuidas see välja paistab. Mõtle, kui peale sinu hakkaks varastama kogu rahvas? Siis ei maksaks keegi enam makse ja jumalale see ei meeldi. Millest ta siis järgmisel korral lubadusi jagab ja katuseid lapib?

8. Sina ei tohi valetunnistust anda oma ligimese vastu. Sinu ligimene on sinu parteikaaslane. Kiida alati takka, ükskõik, mida ta teeb! Valetunnistus on see, kui sa ta sisse räägid. Õigetunnistus on see, kui sa ta ükskõik mis jamast välja räägid. Kõige hullem on aga ülestunnistamine – see on veel hullem kui valetunnistamine. Riigikogu liige ei eksi ilmaski. Ja kui eksib, siis ei tunnista seda kunagi. Isegi naisele mitte. Sest ka temast võib saada reetur.

9. Sina ei tohi himustada oma ligimese koda. Ja kui sa ka himustad – näiteks Kreeta saarel puhata või muud sellesarnast, siis jäta alati mulje, et selles pole midagi imelikku ja üldse, et tegelikult on see kõik on sinu sõbra oma, äripartneri oma või naise oma – ja ta on seda kõike sulle võimaldanud vaid heast tahtest ja sõpruse märgiks. Jäta alati mulje, et sina oled lihtsalt tubli ülalpeetav, keda tema lähikondsed ülipalavalt armastavad.

10. Sina ei tohi himustada oma ligimese naist, sulast, ümmardajat, kariloomi ega midagi muud, mis on tema oma. Ja kui sa ka himustad, siis pigem rahva oma. Või veel parem – koori makse eriti neilt gruppidelt, kes sind ei toeta või ei armasta. Kellel on üle kahe lehma, võta ülejäänud ära. Kellel on sulased – neile pane topeltmaks. Kellel on naine ja sul ei ole – kust sa ikka hea naise mujalt saad, kui kellegi teise tagant. Sina ju ei peksa teda, ei peta teda ja tagad talle majandusliku heaolu. Ega masujärgses Eestis neid palju pole, kes seda suudavad. Peale riigikogu liikmete mitte kedagi!

Kui sa kõiki neid käske pead, siis valitakse sind 4 aasta pärast jälle tagasi. Selles võid kindel olla. See ongi käsupidamise mõte – see tagab sulle õnneliku elu ja õitsva tuleviku. Ja mitte ainult sulle – vaid kõigile, kes kuuluvad sinuga samasse parteisse.