Loome, korraldame ja arendame suhteid klientide, kolleegide, meedia, valitsusasutuste ja avalikkusega juba üle 20 aasta

Janek Mäggi: varuge puid ja heina, kõik läheb hästi

Tahe peab olema – kuhugi jõuda, midagi korda saata, midagi ära teha. Siis paistab tulevik rõõmsam ja õnnelikum ka aegadel, kui parasjagu nii hästi ei ole, kirjutab suhtekorraldaja Janek Mäggi vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.

Sügis tuleb tore. Lehed lähevad kollaseks, hommikul on eriti maal mõnus õue minna, kui on veidi külmetanud. Maa on jääkristallidest valge. Muretsemisest midagi kasu pole, see on ebatervislik. Kõik läheb hästi.

Inimene saab oma töid ja tegemisi planeerida ka pikemalt ette, kuid enamik ootamatusi ei ole prognoositavad. Keegi ei osanud koroonakriisi ega ka Ukraina sõda ning nendega kaasnenud tagajärgi ette ennustada või prognoosida. Need lõid nagu välk peldikusse – täiesti selgest tavast.

See, et sügis tuleb, on selge, ja suurt osa sellest, milline ta on, teame varasema kogemuse põhjal ette. Teame ka seda, et talvel võib olla väga külm ning kasulik on varuda puid, et ahju saaks kütta.

Kuid kõike me ette näha ei suuda ning see sunnib meid igal päeval tegema asju, mis on lühiajaliselt hädavajalikud. Kümnete tuhandete põgenike saabumist Eestisse me ennustada ei suutnud ja planeerida samuti mitte, aga oleme nende vastuvõtmisega edukalt hakkama saanud. Eesti on olnud innukas ja püüdlik.

Kirglik ja innukas ka siis, kui kuulid lendavad

Sõltumata sellest, millised on olud, tuleb teha hoolega tööd – pingutada, olla motiveeritud. Tahe peab olema – kuhugi jõuda, midagi korda saata, midagi ära teha. Siis ei ole ükski tagasilöök fataalne ning tulevik paistab rõõmsam ja õnnelikum ka aegadel, kui parasjagu nii hästi ei ole.

Ettevõtluses saab olla ainult üks strateegia – kasvustrateegia. Isegi kui mõni aasta kasvu ei ole, ei tähenda see, et järgmisel ei või olla topelt. Soov kasvada ja areneda peab olema järjepidev, kirglik ja innukas ka siis, kui kuulid lendavad. Me teame, kuivõrd edukas võib olla armee, mis on motiveeritud, ja kui väheedukas armee, mis väga motiveeritud ei ole.

Sõltumata sellest, mis tuleb, tuleb sügiseks kuurialune puid ja heina täis varuda. Üheski olukorras ei tohi alla anda, sest nagu kabes – mäng ei ole läbi enne, kui vastasel ei ole enam ühtegi nuppu laual või ta ei suuda enam ühtegi käiku teha.

Minu 5000aastane tööplaan

Vaatan tulevikku rõõmu ja elutahtega. Püüan iga päev teha kõige targema käigu, mida suudan, kuid siiski mõtlen ka 5000 aastat ette nagu hiinlased ja jaapanlased. Neil ei lõpe plaan viie või kümne või saja aastaga, neil on 5000 aasta plaan ja see teeb nad nii mõneski asjas Lääne ühiskonnaga võrreldes võitmatuks. Edu on vajalik ellujäämiseks, mitte mõnulemiseks.

Minu tööplaan on tehtud kah 5000 aastaks ning üksikud tagasilöögid või mõõnad mind ei morjenda. Sügis tuleb väga ilus, lehed lähevad kollakeks. Isegi kui külm võtab mõned tomatid kasvuhoones liiga vara ära, tuleb peagi kevad ja järgmise aasta saagi maksimeerimiseks tuleb teha kõik, mis võimalik.