Loome, korraldame ja arendame suhteid klientide, kolleegide, meedia, valitsusasutuste ja avalikkusega juba üle 20 aasta

Janek Mäggi: Sildarud, pidage vastu!

Midagi mõnusamat, kui teiste lahkuminekule kaasaelamine, ei ole olemas!

Ebameeldivast kaaslasest tuleb vabaneda kohe, sest kindlasti ta petab sind. Esimesel võimalusel. Mida kauem venitada, seda raskem ja ebaõiglasem vara jagamine on. Vara või ka võlgu tuleb kogu aeg juurde ning tugevam pool leiab alati võimaluse, kuidas nõrgemal nahk üle kõrvade tõmmata.

Kohus ei aita, sest otsib ebaõiglast kompromissi, advokaadid on kallid ja ei jõua kuhugi. Kui üldse kellegagi lapsi saada, siis ainult abielus. Kooselu ilma abieluta on mõttetu, risk petta saada on väga suur. Ikka ilmub kuskilt välja keegi, kes on kaaslase jaoks säravam, targem, rikkam, ilusam, ja läinud ta ongi. Koos sinu asjadega, ühiselt loodud väärtustega.

Juhusuhteid tuleb vältida, sest alati võib juhtuda, et keegi süüdistab sind endale liiga sügava pilgu heitmises või vastu seina surumises. Asi on hull isegi siis, kui sa seda teinud pole, kuid veel katastroofilisem, kui oledki kellestki ajutiselt liiga palju hoolinud.

Ideaalsust tuleb ette harva

Aga mis teha, kui me ei ole suutnud elada ideaalset, teistele inimesetele meeldivat elu, kus kõik on paigas: sünd, koolid, abiellumine, töö, lapsed, surm? Me oleme armunud valel ajal ja valesse inimesesse, aga mõlemad „valed" on selgunud aastaid hiljem. Me oleme kannatanud ja kannatanud ning ühiskond peab meie kannatuse katkemist taunimis- ja häbiväärseks.

Eriti jalustrabav on parastamislust siis, kui oled kuulus. Facebooki postitus „ ... jääme igavesti sõpradeks ja kasvatama oma ühiseid lapsi, kelle säästmiseks on see meie viimane avalik kommentaar sellel teemal" võib aidata B-kategooria staari puhul, kuid kuulsusredeli kõige kõrgemas tipus olijaid see ei päästa. Inimesed, kes elavad täpselt samasugust elu nagu staarid, tahavad olla kindlad, et ka staarid ei suuda ideaalset elu elada. Armastavad ja vihkavad, abielluvad ja lahutavad, kallistavad ja tülitsevad. See teadmine on vabastav ja õnnistav üheaegselt. Nad on täpselt nagu meie.

Aus pakkumine

Mida soovitada inimestele, kes on justkui lootusetult tülli pöördunud? Parim lahendus kõigile on ainult üks: leppige ära. Aga ma ei suuda! Suudad küll. Anna järgi. Ta teeb mulle liiga! Aga sina talle? Õiglased lahutused sünnivad, kui vastaspooled peavad pakkuma lahenduse, kus nad on nõus andma otsustusõiguse teisele poolele. Jagada on kaks taldrikut. Vali kumb tahad, mulle sobib see, mis üle jääb

Unustada ei saa ka asjaolu, et rahuläbirääkimisi peetakse ainult vaenlastega. Kroonika peatoimetaja Ingrid Veidenberg rääkis hiljuti emadepäeva konverentsil „Viimane õnnelik suhe", et inimesi huvitavad kõige rohkem teineteiseleidmised ja lahkuminekuid ning eriti tore on, kui kuulus ei ole ainult üks osatäitja, vaid mõlemad. Mida dramaatilisem kõik on, seda parem ning ükski poliitiline intriig ei saa särtsakale lahutusloole ligilähedalegi.

Neile keskmiselt kuulsatele inimestele, kes lahutada tahavad, on praegu parim aeg. Teist veel kuulsamate inimeste traagiliste lahutamislugude taustal ei panda sinu Facebooki postitust tähelegi. Te vähendate küll ühiskonna mõnutunnet, kuid säästate ennast ja lähedasi.

Kes aga veel armastada suudavad, ärge andke alla. Abielu ja kaaslane võivad olla ebameeldivad, kuid nad ei ole seda kogu aeg. On ka helgeid hetki. Eriti pikal teel. Isegi kui talv on külm ja vihmane, järgneb selle mõnikord soe ja rõõmurohke suvi. Armastagem iseennast, kuid veel rohkem oma vaenlast. Siis oleme ka ise armastatud. Sildarud, pidage vastu.