Loome, korraldame ja arendame suhteid klientide, kolleegide, meedia, valitsusasutuste ja avalikkusega juba üle 20 aasta

Janek Mäggi: Sanna Marin paljastas soomlase tõelise sisu – see on särav ja eluterve!

Soome veetlev peaminister Sanna Marin näitas, et Soomet võib juhtida ka tervete emotsioonidega inimene.

Kiiduväärt tegu! Kui palju on Eestis inimesi, kes kunagi ei pidutse? Miks peab peaminister olema kurnatud karsklane, täiuslik kuivik, kelle iga mõte kleepub rahva ajju nagu keel vastu jäätunud metalli? Ei pea ega tohi! Ta peab olema osa rahvast, ta peab olema normaalne!

Noor olla on vägev, erakordne on olla noorena peaminister, juhtida rahvast ja riiki ning omada seejuures julgust jääda tavaliseks lihtsurelikuks. Vahva on seegi, et Sannal on sõpru, seegi pole tipp-poliitikutel alati õnnestunud.

Julm selle lennuka mängu juures oli vaid asjaolu, et keegi omadest (võibolla mõne võõrriigi salateenistuse kaasabil), osutus reeturiks – lekitas erapeolt avalikkusesse video, mis paljude arvates kahjustas Sanna Marini mainet.

Julgeolekuorganid püüavad riigisaladuse luba andes kindlaks teha, ega loa saaja ei ole šantažeeritav. Küsitakse, et kas sul on armuke ja kui on, siis mitu, ja kas elukaaslane on sellest teadlik; kas sa oled omasooihar, ja kui, siis, kes on su partnerid; miks sa nii palju sularaha kasutad; kellele sa helistad ja miks; ja palju muud delikaatset.

Neid ei huvita, et sa elad kirgliku elu, neid huvitab, et sa ei ole sunnitud neile valetama, et sul ei ole mitte midagi häbeneda. Just šantažeeritavus on põhjus, miks mõned tähtsatel ametikohadel töötanud inimesed on ka Eestis ametist tagasi astunud. Ilus on elada, kui pole midagi häbeneda. Aga häbi on, kui elu jääb elamata.

Täis peaga riigijuhtimises pole midagi erakordset

Mariniga vähemalt senistel andmetel ei juhtunud muud, kui see, et keegi ta reetis, võimalik, et omadest – sest ta küll teadis, et video tehti, kuid ta ei soovinud selle avalikustamist. Video oli magus sööt tema vastastele, kuid paljude pooldajate jaoks näitas ta oma inimliku nägu – ta on inimene ja tahab elada – nagu peagu kõik miljonid soomlased.

Peaministri sundimine narkotesti tegema veidi ülemeeliku video lekkimise tõttu on mõnevõrra erakordne. Naljaga pooleks võib öelda, et osade nii Soome kui Eesti poliitikute avalikud teod ja jutud mõjuvad palju ähvardamalt, kui Sanna Marini video. Võibolla peaks parlamenti ja Stenbocki majja sisenemiseks tegema alkomeetrisse puhumise kõrval kohe ka narkotesti? Võimalik, et osad saadikud või ministrid jäävad kahtlaste lõhnade või ainetega vahele ka päise päeva ajal...

Vale on ka arusaam, et peaminister juhib riiki 24/7 ja üksipäini ning peab olema iga hetk valmis langetama ülitähtsaid otsuseid. Ta peab ametis olles olema loomulikult kogu aeg piisavalt adekvaatne, et temaga on vajadusel võimalik suhelda, kuid mõningast lõõgastumist vajab temagi. Winston Churchill juhtis riiki ainult täis peaga ning võitis sellele vaatamata sõja. Alaliselt purjus Boris Jeltsin ja napsulemb Martti Ahtisaari said samuti oma tööga hakkama, kuigi nad ei tantsinud nii suurepäraselt kui Sanna Marin, kes kardetavalt on pigem liiga tihti kaine, kui vastupidi.

Marin muutus paljudele meeldivamaks

Marini jaoks on juhtunus siiski mõned õppetunnid. Esiteks käib tähtsate ametitega kaasas palju ebameeldivaid kohustusi, mida rahvas ise täita ei taha ega suuda, kuid oma juhtidelt nõuab: olla korralik, püüdlik, pühendunud, nii-öelda viieline. Inglise kuninglik perekond on oma liikmete eraelu kajastamisega pidevalt püsti hädas, sest see eraelu on kohati alla igasugust arvestust, kui süüdlased ise sellest aru ei saa.

Teiseks ei tähenda see, kui poliitilised konkurendid sind maamutta püüavad tampida, et valijad tahavad sama teha. Tantsuvideo võib Sanna Marinile hoopiski toetajaid juurde tuua.

Kolmandaks tuleb alati olla ettevaatlik ka sõprade ringis, eriti kui pead mõnd erakordselt väljapaistvat ametit. Ning videote ja piltide tegemine, mille avalikku levikut sa targaks ei pea, on kurjast. Pole vaja jäädvustada midagi, mis muudab sind santažeeritavaks.

Seda, et Eesti tipp-poliitikud vähem või igavamalt pidutsevad, ma kinnitada ei saa. Pigem on ikka vastupidi. Nii et Eestist saab Sanna Marin igal juhul 12 punkti! Soome on hauska, Soome peaminister on kiva!