Loome, korraldame ja arendame suhteid klientide, kolleegide, meedia, valitsusasutuste ja avalikkusega juba üle 20 aasta

OTSE POSTIMEHEST ⟩ Janek Mäggi: lobiteema on täielikult ületähtsustatud

Mäggi: pikaajalised lobistid tegutsevad eetiliselt, vastupidi ei ole võimalik
Valitsuse juhendist suuri sotsiaalseid muutusi ei sünni
Ka head: dokument annab valitsusele ja ametnikele kohustuse lobistidega suhelda

Suhtemaja Powerhouse omanik Janek Mäggi kommenteeris Postimehe otsesaates valitsuselt heakskiidu saanud juhendit «Lobistidega suhtlemise hea tava ametiisikutele». Mäggi hinnangul on koridoripoliitika soovitud läbipaistvuse seisukohast ületähtsustatud. «Eesti meedia on võimas ja konkurendid levitavad üksteise kohta nii palju informatsiooni, et põhimõtteliselt kõik pidevalt «lekib»,» märkis ta.

Huvide konflikti vältimise juhised ministritele ja nende nõunikele ning lobistidega suhtlemise hea tava ametiisikutele on eetikapõhimõtete kogum, mis kannavad tungivalt soovituslikku iseloomu.

«Ma arvan, et see lobiteema on täielikult ületähtsustatud. Tahame läbipaistvust ja vältida korruptsiooni, aga need on saavutatud ka enne selle dokumendi vastu võtmist,» sõnas Mäggi.

Samas ei laitnud suhtekorraldaja algatust ka maha. «Ma ei teeks sellele dokumendile sisulist kriitikat, sest juhend annab ühise arusaama sellest, mida ühiselt heaks kiidame,» märkis ta, lisades, et üllitist lugedes sai ta tööindu juurde.

«Kohe alguses öeldakse ka seda, et kuluaari- või koridoripoliitika on demokraatliku protsessi osa. See on möödapääsmatu!» rõõmustas Mäggi ja põhjendas, et kahjuks on siiani lobitööl negatiivne varjund.

«See konkreetne dokument ei ütle mitte midagi uut, vaid kirjeldab protsessi, mis on aastaid toimunud. Põhimõtted on pandud lihtsalt kirja, aga see ei tähenda, et siiani meil ei olnud samu reegleid,» mõtiskles ta.

«Pikaajalised lobistid tegutsevad ikkagi eetiliselt, vastupidi ei ole lihtsalt võimalik. Muidu tulevad probleemid uurimisorganitega ja nii ei ole lihtsalt võimalik tööd teha. Negatiivsed juhtumid on erandlikud,» arvas Mäggi.

Mäggi leidis valitsuse reeglitest ka mõndagi head. «See dokument annab valitsuse liikmetele ja ametnikele kohustuse lobistidega suhelda. Enne seda dokumenti kohtuti ühe turuosalisega, aga teisega mitte. Juhises on nüüd selline käitumine vääraks tunnistatud,» tõi ta välja.

Mäggi ei näe, et juhendiga soovitaks lobistidele päitseid pähe panna. «Vastupidi, loodavast selgusest on ühiskonnale kasu. Lobeerimisega tegelevad inimesed, keda on Eestis väga palju, saavad selgemalt aru, kuidas nad peaksid oma tööd tegema,» uskus ta.

Samas tõdes Powerhouse’i omanik, et sisuliselt tutvuvad selle dokumendiga väga vähesed inimesed. «Ma arvan, et enamikku inimesi see teema absoluutselt ei huvita. Eks sellega ikka tutvutakse, aga suuri sotsiaalseid muutuseid selle (juhendi - toim) põhjal ei sünni. Selgust loob küll!»

Küsimusele, kas Eesti ühiskonna väiksus tuleb lobistile kasuks või kahjuks, vastas Mäggi, et pigem kasuks. «Kui me tänaval näiteks Urmas Reinsaluga kohtume, siis me ei pea seda kuskile kirja panema, et omavahel poliitikat arutasime,» nentis ta.

Mäggi juhitud suhtemaja Powerhouse sattus mullu skandaali. Endine siseminister Marko Pomerants, kes tegeleb nüüd lobistina, osales riigikogu Isamaa fraktsioonile korraldatud Huaweid puudutanud infotunnis. Samal aja osutas Powerhouse Huaweile teenust.

«Ma isiklikult ei arva, et see oli hea mõte, et ta sinna koosolekule sattus. Toona oli ta (lobitöös - toim) algaja, tänaseks professionaal. Me olime just koostööd alustanud ja ta oli just vahetanud eriala. Selliseid väikeseid asju tuleb ikka ette, aga ta ei teinud midagi ebaseaduslikku,» kinnitas Mäggi.

Pikemalt saate kuulata juba saatest.

https://tv.postimees.ee/7206592/janek-maggi-lobiteema-on-taielikult-uletahtsustatud