Loome, korraldame ja arendame suhteid klientide, kolleegide, meedia, valitsusasutuste ja avalikkusega juba üle 20 aasta

Arvamus: "Mehed, pange ennast põlema"

Peret ülal pidav mees hakkab vaikselt fossiiliks muutuma.

Raha pole. Söögi jaoks. Riiete jaoks. Muust rääkimata. Lapsed tahavad endale asju, mis teistel lastel on. Naine läheb tööle. Või: raha on palju. Naine on koolitatud. Tark. Edukas. Meest pole. Lapsi pole. Naine töötab. Naine töötab igal juhul. Peret ülal pidav mees hakkab vaikselt muutuma fossiiliks.
USAs saabub paari kuu jooksul olukord, kus töölkäivaid naisi on rohkem kui töölkäivaid mehi. Sama juhtub Euroopa Liidus. Kuigi tippjuhid on siiski veel valdavalt mehed, on keskastmes ja spetsialistide hulgas naiste ülekaal. Mehed on rumalamad. 60% ülikoolikraadidest nii USAs kui ka Euroopas saavad naised.
See, et mehed on kohutavad jobud, käib naistele närvidele. Nad joovad ka palju. Need 12 liitrit puhast alkoholi, mis Eestis keskmiselt ära juuakse, voolab suuremas osas ikka meeste kõrist alla – mehe kogus on seega vähemalt 1,5 korda suurem!
Nad ei viitsi õppida – ka Eestis õpivad ülikoolides rohkem naised ning lõpetajate hulgas on neidki rohkem. Nad ei oska ei suhelda ega armastada – kõrvalhüpete üks olulisemaid põhjusi on ebarahuldav vahekord oma abikaasa või elukaaslasega.
Naised aga pingutavad kõvasti. Nende elu käib nööri mööda. Kool, ülikool, karjäär, reisimine. 40. eluaastal avastab moodne (edukas) naine, et võiks olla ka laps. Kes külastab spermapanku, kes palub normaalsete järeltulijatega abielus olevat meestuttavat doonoriks hakata. Mõnel on muidugi mees ka. Eestis on see pigem mõõdukalt levinud erand, mis kinnitab reeglit.

Lahutatud, homod ja suguvõimetud

Nüüdisaegne ühiskond on loonud mudeli, mis on purustanud kõik senised arusaamad perekonnast, lastest, tööst ja elu kulgemisest. Perekonna loomine on kuni 30. eluaastani tarbetu koormus. Kõigepealt on vaja ennast majanduslikult kindlustada. Jõuda kuhugi. Kuid siis ringi vaadates mõistavad need tublid edasijõudnud naised, parafraseerides Vello Vikerkaart: et kõik normaalsed mehed on abielus või homod.
Madonna, kes käib juba 50ndaid, läks veel kaugemale. Kui talt küsiti, miks ta omaealisi mehi ei vaata, ütles ta, et need on kõik kas lahutatud või homod. Elukogenud daamina teab ta, et ka lahutatud mehega pole suurt midagi peale hakata. Sageli on tal lapsed ja elu, mida pole võimalik mehest välja juurida. Kuigi esimene (või eelmine) naine oli kohutav mõrd, veedab ta ka pärast lahutust jõulud oma eelmise naisega – «laste pärast», nagu tegi Urmas Alender – oma uue naise kurvastuseks. Või siis on omaealine mees paks, kiilaspäine ja peaaegu suguvõimetu, nagu kirjeldab Merca oma bestselleriks tõusnud teoses «Mees».
Kuna mehest ei ole mitte mingisugust tuge, peab naine käima tööl ja teenima oma raha. Abieluvara lepingute sõlmimine kinnitab, et eraldi rahakotid pole meil mingi haruldus. Üks tuntud avaliku elu tegelane ütles eravestluses, et tema tutvusringkonna edukad naised vajavad diivanikasse (kelle peamine funktsioon on veeta nendega öö – vahel teevad näiteks süüa ka). Ja kui diivanikass oma tööga piisavalt hästi hakkama ei saa, leiab ta end üsna kiiresti tänavalt. Kodutute meeste varjupaika meil veel kahjuks ei ole.

Ühiskond tapab töötu mehe

Soomlaste tüüpiliselt depressiivse filmi «Mehe töö» kujundid olid üllatavalt tabavad. Tugev mees on kõige hirmuäratavam müüt, mille me võiksime murda. Süda ei jää sageli haigeks mitte kehva sportliku vormi, vaid välisest survest tekkiva stressi tõttu. Kas mees peab naisele pakkuma kõike, ja kui ei paku, kas siis on ta mõttetu mees, ning naine saab hakkama ka ilma temata?!
Naised lähevad meeste juurest ära sageli raha pärast. Raha on ettekääne, miks lahkuda. Kui kolme lapse emal ulub rahakotis tuul, siis on mees saamatu ja äpu. Esimesed paar aastat piisab ka hingelisest ja kehalisest armastusest, edasi on vaja juba materiaalset armastust. Vahel pole esimesed kaks enam olulisedki.
Naiste väiksem palk sama töö eest on arenenud riikides (võib-olla Eesti veel päris nende hulka ei kuulu, aga oleme sinna poole teel) pigem stereotüüpne tunne kui tegelikkus. Näiteks Rootsis töötab 2/3 naistest riigisektoris ja 2/3 meestest erasektoris. Töö võib olla sarnane, kuid erasektoris peabki rohkem palka saama kui riigile töötades. Naised elavad turvalisemat ja rahulikumat elu. Ja elavad ka seepärast kauem. Mees, kes elab turvalist ja rahulikku elu, on lihtsalt jobu mis jobu.
Siiski, on ka tublisid mehi. Perekonnas, kus naine on kodune, on sissetulek pereliikme kohta sageli suurem kui peredes, kus mõlemad töötavad. Üks põhjus võib ju olla see, et edukad mehed valivad endale «tavalisemad» naised. Kuid tegelikult on nendel meestel lihtsalt rohkem võimalusi teha rahulikult ja efektiivselt tööd. Sellisel juhul on probleemiks aga see, et ühiskond paneb koduperenaiste pähe vasardama mõtte: mis saab siis, kui mees ära läheb või, veel hullem, ära sureb?! Minu karjää…äär!
Lääne ühiskonna elukorraldus, kus edukas olemine on Elu Küsimus, muudab Euroopa Liidu lähemas või kaugemas tulevikus moslemimaaks. Kui appi ei tule 200 miljonit hiina meest, kellel ühe-lapse-poliitika tõttu ei ole naist. Nemad on pigem ateistid. Sest mees, kellel ei ole naist (kuigi tahaks), on hullem kui naine, kellel ei ole meest (kuigi tahaks). Ent veel hullem kui naiseta mees on mees, kellel ei ole tööd. Eriti siis, kui ta naisel on. Sest siis ei ole tal varsti (peaaegu kindlasti) ka naist.