Janek Mäggi: inimestele tuleb maksta nii vähe palka kui võimalik, siis toimib hästi nii riik kui firma
23.09.2021
, Eesti Päevaleht
Paraku kujutab enamik palgasaajaid ette, et nad saavad võrreldes panuse ja töökvaliteediga liiga vähe. Seepärast tormavad eelkõige poliitikud nõudma, et tuleb tõsta nii nende endi, õpetajate, politseinike jne palka. Massiline palgatõus toob aga kaasa massilise hinnatõusu ning hinnad kipuvad just nende asjade puhul, mis inimestele väga meeldivad, tõusma rohkem kui palgad. Ning protestikisa tõuseb kõrgemale kui enne palgatõusu.
Palka peab reguleerima turg, mitte poliitika. Palgaturgu peavad dikteerima maksumaksjad, kes ühiselt suudavad hinnata, mis on tehtud töö tegelik väärtus nii, et jääb ka jätkusuutlikkuseks vajalik kasum. Avaliku sektori keskmine palk peab just sellel põhjusel olema madalam kui erasektori oma, kus on vaba konkurents. Ettevõtja võib mõnele inimesele maksta ka kosmilist palka, kui see tundub talle mõistlik, vajalik ja kasulik. Avalikus sektoris on kõik võrdsed.
Eestis on euro ostujõud üle kahe korra kõrgem kui Soomes. Põhjus on ka madalamates palkades. Eestis võivad palgad ja hinnad tõusta ca kaks korda ning me ei saa seda nimetada inflatsiooniks, vaid eurosüsteemiga tasandumiseks. See juhtub kindlasti. Õpetajad ja päästjad ei peaks nõudma mitte palgatõusu, vaid nt arstidest ja riigikogu liikmetest kiiremat palga ostujõu kasvu (mida riik endale lubada ei suuda). Et nad saaksid mitte lihtsalt rohkem raha, vaid ka rohkem asju osta. Mitte nii, et palk tõuseb 100 eurot, hinnad tõusevad sama ostukorvi juures 150 eurot ning närvid on ikka täitsa läbi.
Neile, kes avalikus sektoris palgaga rahul ei ole, ja soovivad ostujõulisemat palka, saan siiski soovitada proovida ettevõtja elu või erasektorit. Avaliku sektori töötajate kompetents on oluliselt kõrgem kui neile keskmiselt makstav palk. Erasektoris on muidugi see häda, et seal on palju vähem sära. Töö on mustem ja üksluisem. Aga tasuvam.
2352622