Loome, korraldame ja arendame suhteid klientide, kolleegide, meedia, valitsusasutuste ja avalikkusega juba üle 20 aasta

Janek Mäggi: Kes pole kinga saanud, ei tea, kui mõnus see on!

Mõistuse hulk võimu juures ei ületa kunagi rahva keskmist IQ taset, pigem on ikka alla selle, kuna juhuslikkus ametisse sattumisel, ka sünnijärgsel, on oluliselt suurem kui kodanike hulgas keskmiselt.


See, et keegi valitsejat sõimab, et tähenda seda, et ta on ingel. See, kui valitseja kedagi sõimab, ei tähenda, et ta on kindlasti saatan. Kuigi jah, valitsejale ei ole rahva silmis tegelikult kunagi mitte midagi lubatud. Kui kellelegi midagi on lubatud, siis ta on selle õiguse endale ise võtnud. Reeglina vägivallaga. Olgu tänapäeval või kauges minevikus. Häbeneda tuleb mõlemat ja igavesti ehk vähemalt nähtavas tulevikus.


Tänapäeva tuntud kaabakad pole reeglina lihtsad inimesed, kelle sigadused ei huvita kedagi. Pigem leiab kaabakaid, kelle surma eliit ise igatseb, just eliidi hulgast. Konkurendid. Vastased. Ja kui nad on olnud varem lihtsad inimesed, siis nende suurim saatuse nöök oligi kõrgustesse tõusmine: olla pööblina lits, vägistaja või mõrvar on palju andestatavam kui seda sama isehakanud siniverelisena.


Nagu keskaegne hukkamine

Kaasajal on inimese tahtevastase vallandamise protsess midagi keskaegse surmamõistmise sarnast - linnakodanikele antakse vaba päev, täpsemat vaba nädal, et nad saaksid tulla peaväljakule kaema, kuidas hukatava pea giljotiini abil kehast eraldub või nöör teeb peale selgeks, kui palju tagumik täpselt kaalub.


Kilkama, ohkama, nautima ja parastama jookseb rahvas tormi. Demokraatlik hukkamine on nauditav vaatemäng, mille puhul kaasaelajad ei saa aru, et veri ei ole tomatimahl ning rippuv keha ei ole topis.


Mass on näljane, must ja haiseb, eriti suu ja see, mis sealt välja tuleb, aga ta on siiras. Hukatava kaasteelised, kellele ta ette jäi, naudivad oma sepitsust täiega selle hetkeni, kui leiavad oma enda pea mööda peaväljaku munakivisid veeremas. Sest laua taha saab vaid see, kes on vähemalt ühe inimese tapnud, kes on kuriteo kaasosaline, keda on võimalik reeta.


Präänikuks 15 minutit kuulsust
Lihtsad inimesed on need, keda võimult tõrjutud või tõrjutava eliidi tükkideks rebimiseks ära kasutakse. 15 minutit kuulsust on piisav präänik, et tõe, pooltõe või vahel ka valega kätte maksta. Esitada hädavajalikke paljastusi, mis lubavad anda tapvaid hinnanguid. Karistuse proportsionaalsus süüteoga on kohtu küsimus, kuid avalikud hukkamised kohut ei vaja. Piisab rahvakoorist, millele kuningas allub. Eriti vahva on, kui avalikult piinatav karjub, räuskab või hulluks läheb. Härjavõitlus on vaid eelmäng härja tapmisele.


Peaväljakuid on meil mitu: töökollektiiv või juhtivad uudisteportaalid, sotsiaalmeedia või suvaline kohvikunurk, kus kuuled järske hinnanguid inimeste kohta, kellega hindajad pole iialgi silpi vahetanud. Katarsise saamiseks sobib saakloomaks iga ametikandja, sõltumata soost või vanusest või mistahes tunnusest.


Ka vanasti ei saadetud hukkamisele mitte ainult taskuvargaid, röövleid ja kurvameelsed tolguseid. Ebasoosingusse sattumine võis tabada kuningannat või kuningat ennast. Riigipöörajad, mässajad ja hullunud pööbel on alati olnud kõigeks valmis. Ja on ka nüüd. Ole sa minister või jumal, koolidirektor või pangaametnik. Inimene, kes on sattunud ebasoosingusse, ei vääri halastust ega mõistmist. Sest ta on süüdi. Olgu siis, et süüdi lavastatud või kavandatud.


Diktaatorite, hirmuvalitsejate, despootide ja muidu kurjade inimeste hulk ühiskonnas on konstantne nii ühiskonna kui ka ajastu kohta. Tänapäeval ei sattu nad tavaliselt võimu juurde kõik korraga, osa jääb paratamatult opositsiooni.


Tark riigipea intervjuusid ei anna

Seepärast peavad kuninglikud perekonnad või presidendid või peaministrid või muud kõrged võimukandjad hoidma alati suu lukus. Eriti siis, kui sealt mitte midagi mõistliku välja ei tule. Tark riigipea ei anna oma elu jooksul ühtegi intervjuud. Kui vaja, esineb kõnega, mis on ette kirjutatud.


Kinga võib saada perekonnast: abikaasa läheb ära või tõstab välja. Kinga võib saada valitsusest: peaminister ajab ära. Kinga võib saada rahvalt: sind ei valita enam tagasi. Kinga võib saada kuninglikust perekonnast: sa kaotad tiitlid. Kinga võib saada ettevõttest: bossil ütlevad närvid üles.


Avalik hukkamine on halastussurm. Igavest piinamist võib hing põrgus taluda, aga füüsiline ihu kaitseb omanikku ja annab alla. Seepärast ei tasu vallandamist karta, see on väga mõnus kohe, kui see on toimunud. Valu saab läbi. Surnud on ikka meeldivamad kui elavad. Rahval on alati õigus. Heaks tuleb kiita kõik, mida eliit üksteise vastu sepitseb. Sest kõik on süüdi. Isegi siis, kui me seda ei tea, et nad on.