Loome, korraldame ja arendame suhteid klientide, kolleegide, meedia, valitsusasutuste ja avalikkusega juba üle 20 aasta

Janek Mäggi: Nüüd hakkame tööd tegema!

Viimase kolme kuuga on Eesti majanduskliima märkimisväärselt paranenud. Meeleolu on muutunud. Sest ettevõtted kogevad töövõite. Isegi ehitaja juurde ei tasu enam minna sellise jutuga, et kuule, tee veel 10% odavamalt. Parimad tegijad upuvad töösse. Keskpäraseid ja halbu töötajaid ei taha aga keegi enam tükk aega näha. Kahju on suurem kui näiline kasu. Kuigi hinnad tõusevad ning väga paljudel inimestel ei ole mõistlikku ja sobivat tööd, panevad majanduskasvu numbrid analüütikuid rääkima, et Baltimaade majanduskriis on läbi.

Need, kes iga päev ettevõtlusega kokku puutuvad, võivad kinnitada: hinnapakkumise päringuid tuleb tegusamatesse firmadesse uksest ja aknast. Ja sugugi mitte harva juhtub nii, et sobivad ka need hinnad, mis veel aasta tagasi üldse ei sobinud.

Inimesed tahavad tööd teha, tulemusteni jõuda ja on valmis äriedu nimel riskima. Hea töö järgi on turul pigem defitsiit kui üleküllus. Pärast poolteise aasta pikkust paastuaega on firmad kõhnad ja rahanälg (arengu finantseerimiseks) suur.

Parimad töötegijad lausa upuvad töösse

Õnneks on pangad taas oma rahakotiraudu avamas – raha pakkumisel sündis viimase poolteise aasta rekord. Miljonid, mis ringlusesse lähevad, suurendavad ettevõtete enesekindlust. Kui söökla müüb 100 päevaprae asemel 200, näitab see inimeste usku, et elu läheb paremaks. Nad teevad ka pikemaid päevi – kuni hilisõhtuni välja. Neil, kellel on tööd, on seda rohkemgi, kui kella kaheksast viieni suudavad ära teha.

Majanduses on trend enamiku ettevõtete parim sõber – kui neil on nina ülespoole. Hinnad tõusevad – tõsta ka hinda. Kõik investeerivad – laiene samuti. USAs mõõdetakse elanikkonna usku helgemasse tulevikku selle järgi, kui palju müüakse uusi autosid. Kui müüakse rohkem, on usk kasvanud. Kui müüakse vähem või üldse mitte, on usk kahanenud või päris kadunud.

Viimase kolme kuuga on Eesti majanduskliima märkimisväärselt paranenud. Meeleolu on muutunud. Sest ettevõtted kogevad töövõite. Isegi ehitaja juurde ei tasu enam minna sellise jutuga, et kuule, tee veel 10% odavamalt. Parimad tegijad upuvad töösse. Keskpäraseid ja halbu töötajaid ei taha aga keegi enam tükk aega näha. Kahju on suurem kui näiline kasu.

Need, kes viitsivad pingutada, näevad lähiaastatel väga häid tulemusi. Töönarkomaania comeback on juba aset leidnud. Südaöiseid e-kirju ei kirjuta enam mitte ainult omanikud ja tegevjuhid, vaid ka tavalised spetsialistid. Kiire on. Ja kasvaval turul söövad püüdlikud kiired väga kiiresti isegi veel püüdlikumaid aeglasi.

Joosep Toots tuleb hädasolijale ikka appi

Töö on muutumas väga toredaks asjaks, millega tegelda. Üks asi on raha, teine asi on meeleolu. Õhtustele kliendiüritustele, mis vahepeal väga out olid, minnakse palju parema meelega, kui lihtsalt sõpradega pidutsema. Äriinimestele meeldib jälle väga omavahel suhelda – infot hankida, luurata, konkurentide ees mõõdukalt kelkida ja neid oma saavutustega närvi ajada.

Praegu on ärikevad. Kes piisavalt seemet ei külva, võib paari aasta pärast väga kurva pilguga ringi vaadata ja imestada, kuidas turg on järsku täiesti ringi jagatud. Ja nagu Eesti ettevõtluskevadetel ikka, löövad läbi vaid need, kes on nutikad ja pühendunud.

Ei pea olema geenius, et väita – euro toob nii rõõmu kui valupisaraid. Selleks et edu saavutada, tuleb meenutada Voldemar Pansot – tulemuse annab 99% tööd ja 1% annet. See anderaas on meis kõigis olemas, kuid tööd kõik meist teha kahjuks ei viitsi (pidades silmas just neid, kes suudaksid, oskaksid ja võiksid).

Töö all mõtlen ka töö otsimist. Kellel endal ideid pole, võib alati minna Tootsi juurde sulaseks, nagu soovitas Teele Kiirele. Nii palju Tootse meil ikka on, et vähemalt need, kes tööd palehigis otsivad, selle ka leiavad. Jõudu tööle!