Janek Mäggi: II samba pensionilisast ei saa isegi kahte koroonatesti – parem tundke elust rõõmu nüüd ja praegu
06.03.2021
, Eesti Päevaleht
Pensionikeskuse andmetel oli 25.veebruari seisuga teisest sambast lahkumise avalduse esitanud 101 882 inimest. Miks nad seda ikkagi tegid?
õhjuseid võib olla mitu: 1) neil on raha vaja; 2) neil on parem ja tõhusam viis seda raha investeerida; 3) nad ei usu, et sellisel viisil on mõtet oma raha hoida ja koguda. Üks selline olen mina. Ma vastan kõigile kolmele kriteeriumile.
Villu Zirnaski hiljutine tõdemus: „Enamusel pensionäridel ei jää elu nautimine mitte tervise, vaid raha taha," on nagu rusikas silmaauku. Kes tahab olla vaene, kui ihu lubab õitseda?
Läksin Pensionikeskuse kodulehele, kust leidsin, mida riik mul teha palub. Korraldusi oli kaks: 1) kui sul on ainult I sammas ja puudub hea plaan B, siis tasub II sammast hoida; 2) kui oled hädas ja II sammas on sinu ainus õlekõrs, saad seda kasutada juba praegu.
Sisu on lihtne: ainult sellel inimesel, kellel ei ole peas ühtegi head ideed, mida rahaga teha, või ta on lihtsalt vaene, ja tal peale I samba midagi ei ole, tasub II sambasse raha koguda - või ta eelistab tiksuda ja vaadata, kuidas elu temast mööda läheb. Kui sul on hea plaan B, siis võta juba praegu raha välja, soovitab Pensionikeskus. Teine punkt on kogujat isegi veidi solvav: kui oled hädas ja see on ainus õlekõrs - keegi ei taha, et teda saamatuks peetakse.
14% pensionilisa ei vääri küünlaid
Süvenesin korraks, milline on minu pensioniosa II sambas. Ma liitusin II sambaga 01. jaanuaril 2004. Olen 16 aastaga suutnud koguda 22087,06 eurot. Kuna ma olen progressiivses fondis, siis on see kasvanud 16 aastaga 26538,19 euroni. Arvestuslik tulem on 4451,13 eurot ehk keskmiselt 278 eurot aastas või 23 eurot kuus.
Kui ma võrdlen raha väärtust toona ja praegu, ei ole kogutud rahale lisandunud mitte midagi, pigem on see sulanud nagu kevadine lumi viimasel nädalal. Pank on minu rahast endale mõnuga raha teinud, kuigi oleksin võinud ka ise proovida.
Millist tulevikku eesti.ee mulle lubab? Kuigi vanaduspensioni saabumise kuupäev on mul 05. septembril 2038, mil saan 65-aastaseks (lähedal tundub!), saan pensionile aasta varem, sest mul on 3 last. 05. septembril 2037. Laste kasvatamise eest saan iga kuu 63,93 eurot kuus juurde. Riiklik vanaduspension hakkab mul olema 697,6 eurot kuus ning kui ma koguksin II sambasse edasi, saaksin 113,9 eurot kuus juurde ning I ja II sammas oleks kokku 801,5 eurot.
2037. aasta saabub 16 aasta pärast. Täpselt sama kaugel on aeg, mil alustasin kogumist. Kui ma kogumist jätkan, saan 14% (sic!) pensionilisa. Iga eluterve inimene suudab 14% kuus kokku hoida, kuid juba täna ei näe ma, et 113,9 eurot lisaks suudaks minu elukvaliteeti vähimalgi määral muuta. 16 aasta pärast on selle raha väärtus vähemalt sama palju väiksem kui 1781,39 krooni väärtus 2004 ja 113,9 eurot täna.
Riik peab sind ülal niikuinii, ela kuidas tahad!
Muidugi võivad inimesed südamerahuga koguda Tarbeklaasi vaase, kommi- või vanapaberit, lennukite oksekotte nagu kogus endine Tallinna linnapea Jaak Tamm, kuid lihtsale inimesele ei tasu puru silma ajada. II sambasse raha kogumise eesmärk on muretum elu pensionieas. Kuid tänane süsteem seda mitte kuidagi ei taga. Ja võibolla ei olegi sellist süsteemi võimalik välja mõelda.
Asi ei olegi selles, kas fondid toimivad või mitte. Asi on selles, et tulevik on ennustamatu. Ja kindel on ka see, et riik peab igal juhul ülal pidama neid inimesi, kes parasjagu elavad. Sellest rahast, mida parasjagu on võimalik koguda. Pidas nõukogude ajal, peab nüüd, peab ka tulevikus. Olgu aasta 2021, 2039 või 2143.
Inimene ei pruugi olla kõige parem investor, kuid valdav osa inimesi oma raha peale vihased ei ole. Riik ei saa loota süsteemile, mis annab 14% tulevasest pensionit juurde ja leida, et tal ei ole kodanike heaolu tagamiseks vaja midagi täiendavat teha.
Praegusel ajal lendavad miljardid eurod siia ja sinna, 113,9 euro eest ei saa Synlabi kodulehel oleva info järgi isegi kahte tasulist testi teha... Üks maksab 58 eurot. Kui riik kui süsteemi looja ei suuda ühe aasta perspektiivis muhvigi ette näha (veebruar 2020 vs veebruar 2021), siis kuidas ta suudab ette näha 16 või 32 aastat? Ei suuda. Ja see polegi etteheide, see on paratamatus, mida tuleb aktsepteerida.
Kuna esimese samba raha koguneb päev korraga elajatel niikuinii 86% võimalikust pensionist, tasub neil, kes on vaesed - ei ole midagi muud kui I sammas - või kes on jõuakad - kellel on midagi veel - ja plaan B, lahkuda. Ja kellel on krooniline rahapuudus, samuti. Jääda tasub laiskadel - kellel ei ole plaani B - ning neil, kes ei oska rahaga mitte midagi peale hakata - küllap on ka neid.
Elu tasub mõnuga võtta mitte ainult eakana, vaid ka nooremalt. Ikka rõõmsalt, uskudes paremasse tulevikku, mida on võimalik oma pea ja kätega ehitada. Tehke mis tahate, peaasi, et meel on rõõmus ja süda rahul!
2318061