Loome, korraldame ja arendame suhteid klientide, kolleegide, meedia, valitsusasutuste ja avalikkusega juba üle 20 aasta

Janek Mäggi: abielu on mõttetu, hoidke end sellest nii kaugele, kui vähegi saate!

Tulevikus on igas supermarketi apteegis kondoomide kõrval müügil sperma. Paki peal on nahavärvi, rassi ja muude tunnusviidetega joonistatud reklaam, milline doonor üldjoontes oli.

Ajal, mil tulihingelised abielu pooldajad ja abielluma sundijad arutavad, kas abielu tohib sõlmida ainult mehe ja naise vahel või on selleks veel teisi võimalusi, ei ole arutlejad märganud, et abielu kui institutsioon on surnud. See on kasutu ja on kolinud ajaloo prügikasti, kui ahistav piirang elada nii, nagu inimene päriselt tahab.

Kaasaegne inimene ei abiellu selleks, et legaalselt seksida. Ja ta ei seksi selleks, et saada järglasi. Ta seksib, kellega tahab ja millal tahab. Mõnu või harjumuse pärast. Või ei seksi üldse. Järglaste saamise küsimus on tabu ning kui tekibki soov laps saada, pole selleks vaja abielluda.

Tulevikus on igas supermarketi apteegis kondoomide kõrval müügil sperma. Paki peal on nahavärvi, rassi ja muude tunnusviidetega joonistatud reklaam, milline doonor üldjoontes oli. Sa saad soovi korral lapse ka siis, kui sul ei ole tahtmist teda mitte kellegagi jagada, ta on ainult sinu. Ning ta on täpselt selline, nagu sa endale ette kujutad. Muidugi võid endale lapse ka osta. See praktika süveneb.

Millist kasu annab abielu kaasaegsele inimesele? Abielu on täiesti kasutu:
1. paber ei pane kedagi armastama ja ei hoia armastust elus;
2. oma vara me kellegagi jagada ei taha, seda koos koguda samuti mitte – alati võib meie ellu tulla keegi, kes on veel armsam, toredam ja ägedam – ning siis tuleb poolest varast loobuda – mitte abielludes pääseme abieluvaralepingu kurnavast sõlmimisest, mis näitab juba abielu sõlmimise hetkel, et me üksteist piisavalt ei usalda ega armasta;
3. lapsi võib ju saada, aga tegelikult ei ole mõtet – maailmas on niigi liiga palju inimesi – iga uus inimene on suurem keskkonnareostus ja prügi kui mistahes suitsukoni või kilekott;
4. tööelus peame niikuinii kogu aeg teistega arvestama – miks siis veel eraelus? See on häiriv ja ebameeldiv.

Tulevikus on inimene tõeliselt vaba. Ta teeb ainult seda, mis talle meeldib. Ta on see, kellena ta ennast parasjagu tunneb. Ja ta eeldab, et riik ei ahelda teda ei maa, kaasteeliste ega enda külge.
Küllap kaovad ära ka riikide piirid, siis ei ole enam vaja kellegagi sõdida. Selles maailmas on kõik sõbrad, inimesed ei lähe enam kunagi tülli. Nad ei peta üksteist, sest kõik teavad: keegi ei oma kedagi, kellelgi ei ole kellegi suhtes moraalseid õigusi ja kohustusi. On ainult armastus, mis võidab kõik.

Muidugi on mõningane risk, et kõik inimesed ei suuda abieluvaba maailmaga leppida. Mõni ema eeldab, et laps talle aeg-ajalt helistab. Mõni laps tunneb, et ta siiski tahaks teada, kes on tema pärisvanemad. Mõni leiab, et mees on siiski veidi erinev kui naine ja naine veidi erinev kui mees ning ta ei taha sooneutraalses tualetis ja saunas käia.

Mõni naine tahaks siiski kanda valget kleiti ja mees tumedat ülikonda, kui ta sõlmib ebameeldiva juriidilise lepingu, millega ta loobub esimese tüli järel lõppeva kooselu otsa saamisel kõigest, mis justkui ühiselt on loodud.

Vaatamata paljude tavaliste kodanike jaoks kummalistele trendidele ühiskonnas elavad siiski enamus meist surmigavat abielu, kus kasvavad lapsed, kellele on päris tore, et neil on isa ja ema, kes armastavad mitte ainult neid, vaid ka üksteist.

Ning kärgperedki pürgivad sõbraliku harmoonia poole ja nende osapooled tunnistavad, et mõne kooselu ebaõnnestumine ei pruukinud olla ainult vastaspoole süü ning selle hukust said teised vähemalt sama palju kannatada kui otsesed asjaosalised.

Kuna meil kõigil on iseendaga niivõrd palju tegemist, tekib meil aeg-ajalt kiusatus kinnistada oma arusaama elust ka teiste inimeste peades. See tee on eksitav. "Tekst on intelligentsem kui selle autor. Mõnikord võib tekst sisaldada ideid, mida autor ei mõtle,“ kinnitas Umberto Eco.

Avalikud debatid on reeglina ebaintelligentsemad kui avalikkus tervikuna. Pole mõtet iga rumaluse peale erutuda ning rumalus ei pruugi olla see, mida rumaluseks peetakse. Ühiskonna ülesanne ei ole tagada 100% kodanike rahulolu, vaid maksimaalne võimalik harmoonia võimalikult paljude jaoks. Me peame armastama ka seda venda või õde, kes meid ei armasta. Kui me sellega hakkama saame, loome helgemat homset.

Elage, kuidas tahate. Tehke, mida tahate. Ja lubage teistel teha sama. Abielluge või ärge abielluge. Saage lapsi või ärge saage. Kuid lubage tavalisel inimesel olla tavaline inimene ja elada tavalist elu. Igav või mitte, aga minu meelest on abielus olla täitsa vahva. Miks? Seda ma ei ütle.