Janek Mäggi Aivar Mäe ahistamisskandaalist: tippjuht peab olema korralik inimene, kuigi enamus karismaatilisi juhte omab mõnd häirivat puuet
25.06.2020
, Eesti Päevaleht
Aivar Mäed ei saa mõista õigeks ega süüdi ajakirjanduses, kuid tippjuhil ei tasu teha mitte midagi sellist, millega ta on šantažeeritav. Ei tasu võtta altkäemaksu, ei tasu teha imelike kommentaare vastassoo ega oma soo esindajatele, ei tasu pidada armukest või veel hullem – mitut korraga.
Kui su elu kardab päevavalgust, kui sa häbened seda ning sinu pale avalikuks tulek teeb sulle korvamatut kahju, on matt lähedal.
Tippjuht peab olema korralik inimene, kuigi enamus karismaatilisi juhte omab mõnd häirivat puuet, mistõttu tema vaenlased teda korralikuks pidada ei saa ega taha. Omad ja kasusaajad annavad andeks, isegi soosivad ja õigustavad. Kuni pettuvad nemadki ja ründavad, nagu on tavaline erakondades.
Avalikkuses on palju silmakirjalikkust, me kõik oleme vend Johannest parafraseerides joodikud, vargad, liiderdajad, laiskvorstid ja taignapead. Oma juhtidele me aga endaga sarnast käitumist ei luba. Liidrid käigu nööri mööda, isegi kui meie püherdame poris. Härjale on palju rohkem lubatud kui Jupiterile.
Kui teed midagi sellist, mille avalikustamist sa kardad, oled väga kehvas seisus ja suure tõenäosusega saab see otsustaval hetkel sulle saatuslikuks. Paremal juhul lastakse sind lahti, halvemal juhul pannakse vangi.
Sest inimesed, kellele sa oled andnud võimaluse jagada endaga mõnd valgustkartvat saladust, võivad su üles anda ja isegi kui sa pead seda reetmiseks, kasutavad nad ühist saladust enda huvides või kättemaksuks ära. Olgu kasu või viha pärast, mis on tekkinud sinu täiesti objektiivse ja ausa käitumise pärast nt kedagi vallandades.
Elu erasektoris on lihtsam, sest ametisse ei määra ja ametist lahti ei lasta avalikkuse survel.
Avaliku sektori tippjuhid, kellel suur osa palgast on kuulsusedividend, on kordades haavatavamad.
Ministrit saab ametist lahkuma sundida vaid ühe lause pärast. Minister Jürgen Ligi ütles sama valitsuse ministri Jevgeni Ossinovski kohta: "Tema, sisserändaja poeg roosast erakonnast, peaks olema üliettevaatlik“ ning ametist läinud ta oligi.
Riigihalduse minister Mihhail Korb ütles: „Mina pole NATO liikmelisuse poolt!“ ja rohkem polnudki vaja, Korbi töö ministrina oli tehtud. Pole vaja midagi teha, kedagi puudutada või muud sellist. Piisab, kui liiga suur osa otsustajaid – kes alluvad avaliku arvamuse survele – leiab, et jutt oli kohatu ja mäng on läbi.
Töökollektiivi juhtimine ei erine riigijuhtimisest, kus organisatsiooni sees on mitu erinevat parteid, kes aeg-ajalt moodustavad koalitsiooni, siis jälle on üks opositsioonis, kuid teine jätkab valitsemist.
Suured organisatsioonid, olgu teater või pank, tehas või kirik, kubisevad intriigidest ja konfliktidest. Inimene on vastuoluline, riiakas, saamahimuline. Parem on seda tunnistada, kui eitada. Kapten peab suutma juhtida laeva ka siis, kui on torm ja meeskond mässab – nagu Taaniel Tina.
Avalik enesekaitse võib aidata teema maha võtta. Oskuslikult sõnastatud vabandus või selgitus, mis mõjub siiralt ja usutavalt, on imeravim. Reeglina on vaikimine hullem kui konkreetne jutt, mis ja kuidas oli või ei olnud. Aga ta peab olema aus.
Kirjalik tekst sobib paremini kui verbaalne, sest stressiseisunudis inimene võib tele-eetris päris ähmi täis minna ja rääkida rumalusi või lasta suul suitseda. Prints Andrew pidi taolise teleintervjuu pärast lõpetama oma avaliku karjääri Briti kuningakojas.
Kui inimesi värvatakse agendiks, võivad juhuslikud seksuaalsuhted olla provotseeritud. Riigireetur Deniss Metsavas rääkis USA väljaandele The Atlantic antud intervjuus, kuidas Vene luureametnikud meelitasid ta lõksu – tema kohta oli kogutud kompromiteerivat infot, mille kaudu teda survestati Venemaa heaks spioneerima. Ta kohtas Smolenski ööklubis naist, kellega veetis öö, kuid hommikul majast välja astudes kohtas erariietes mehi, kes tutvustasid end politseinikena ja näitasid kirjalikku tunnistust, milles naine teda vägistamises süüdistab. Ühtlasi oli neil ka lühike salvestis Metsavasest koos naisega voodis. Venemaal oodanuks teda süüdimõistmisel 15-aastane vangistus ja mõistnud, et ta oli lõksu püütud, nõustus Metsavas koostööga.
Värbamine toimub ka töökollektiivis. Tippjuht võib öelda, et ta tegi nalja. Ta võib öelda, et teda šantažeeriti. See võib olla tõsi. Kuid ta ei tohi olla šantažeeritav oma sõnade või tegude pärast, muidu on tal oma tööd pea võimatu teha.
Inimeste juhtimine on väga raske, sest inimesed peavad õigeks ja valeks erinevaid asju. Mõni inimene laseks mahasülitaja maha, teine jälle mõistab roimarit, kuna too ei pruukinud olla terve mõistuse juures. Tõsi on ka see, et põlvkondade kultuurid on erinevaid, 90ndate normid on täna ajaloo prügikastis.
Aivar Mäe ei ole ainus Eesti tippjuht, kelle vastu on süüdistusi või keda soovitakse süüdistada. On neid, kelle vastu on tõeneid, olgu tõeseid või mitte, kallutatud või kallutamata, kuid nad töötavad rahulikult või närviliselt edasi, sest nende tund ei ole tulnud. Aga kui oled põhjust andnud, on kirves peakohal igal juhul.
Siiski pakub Piibel lohutust neile, keda süüdistatakse, kuid kellel süüd ei ole. Õpetussõnade 26 peatüki 2 salm ütleb: „Nagu koduta lind, nagu lendav pääsuke, nõnda on teenimata needus: see ei lähe täide.“
2257720