Janek Mäggi: "Teenige oma esimene miljon!"
24.11.2008
, Õhtuleht
Praegu on aeg, kui saab väga paljusid asju osta väga odavalt. Tee uute miljonäride sünniks on lahti.
Õhk on halb. Nutt ja hala. Mustad ja süsimustad stsenaariumid. Konjunktuuriinimesed on hüperoptimistidest muutunud hüperpessimistideks. Börsiaktsiad on aastaga kukkunud ca 80%. Polegi nagu midagi järel. Investeerimispankurid kardavad, et aktsiahinnad kukuvad veel, sest kui ettevõtetel läheb väga kehvasti, nagu Läti Parex pangal näiteks, siis jääb tema väärtusest järele vaid paar latti (44 krooni). Alla nulli see siiski kukkuda ei saa, sest omanikud vastutavad vaid sissepandud aktsiakapitali ulatuses.
Isegi devalveerimistont ei tundu enam tondina. Tal on inimese nimi ja nägu. Lätlasi käib ta siiski tihedamini hirmutamas kui meid ja see on ainus tõeliselt hea uudis, mis meid viimasel ajal vaimustanud on.
Issand, mis meist saab?" küsib mõni vanem inimene ahastavalt. Arvamusliidrid räägivad läbisegi vastuolulist juttu, kuid enamik väljaütlemisi veab meeleolu alla.
Ükski arvutada oskav inimene enam oma kinnisvara turuväärtust teada ei taha.
Eelmisel aastal 1,7 miljoni kroonise laenuga ostetud korter, mis maksis toona 2 miljonit krooni, maksab praegu 1,3 miljonit krooni.
Kui töö otsa saab ja korter tuleks müüki panna, on tuulde lennanud nii omakapitaliks olnud 300 000 kui ka laenu 400 000 krooni. Kaotus aastaga 700 000 krooni + tagasi makstud põhiosa ja intressid. Investeering missugune! Algul oli kõik üle ja nüüd on kõik puudu! – justnagu "Nukitsamehes".
Arad teenisid tõeliselt
See, kellel oli aasta tagasi 1 miljoni krooni eest aktsiaid, on nüüd 200 000 krooni mees. Portfellihalduri soovitus "hoia!" kõlab arulagedalt. Siiski on ka neid, kellel on tänu konservatiivsele eluhoiakule paremini läinud. Kel aasta tagasi oli 1 miljon krooni sularaha ja on seda hoidnud, on tänaseks investorist viis korda rikkam!
Kui raha on euros ja kahes eri pangas, on see olnud viimaste aastate üks paremaid investeeringuid ja küllap püsib veel mõnda aeg üsna turvaliselt. Kuigi ametlik tootlus on olnud vaid mõni protsent, on väärtus kasvanud mitu korda.
Ühiskonna kõige olulisem viimase aasta jooksul saadud õppetund on see, et kahtlemine on kõige tulutoovam tegevus. Pärast eelmist börsikriisi kahtlesid vähesed, kas ettevõtted saavad ikka nii odavad olla. Need, kes kahtlesid, ostsid Hansapanga aktsiat umbes 40 krooni pealt ja müüsid mõni aasta hiljem peaaegu 10 korda kõrgema hinnaga.
Riski tuleb võtta, see on selge. Tõelised kullaaugud on need, mille on avastanud vähesed. Või mida teavad küll paljud, kuid ei oska hinnata. Ka praegu ei osata hinnata ettevõtete väärtust. Alahinnatakse nende kasvu- ja kasumipotentsiaali.
Maailma rikkaim mees Warren Buffett kirjeldab oma rikkakssaamist lihtsalt: tuleb lihtsalt odavalt osta ja kallilt müüa. Praegu on aeg, kui saab väga paljusid asju osta väga odavalt. Tee uute miljonäride sünniks on lahti.
Ettevõtja teenib enim
Ah et (alginvesteeringuks) raha ei ole? Pank ei anna? Aga 15–20 aastat tagasi ka ei olnud. Paljud ettevõtted osteti ära ettevõtte endi rahaga. Eestis on ka praegu börsiettevõtteid, mille aktsia on nii odav, et kui kogu firma praeguselt tasemelt kokku osta ja firma likvideerida, teeniks selle pealt ikkagi kopsaka summa. Sest kontol on lihtsalt niivõrd palju vaba raha. Juhtkond ei oska sellega midagi tarka peale hakata. Või vastupidi – oskas: ei investeerinud seda närviliselt kuskile ja raha jäi alles.
Praegune aeg on tore just seepärast, et inimesed on sunnitud muutuma ettevõtlikuks. Kui tööd ei ole, siis võib ju asutada ettevõtte või võtta üle mõne halvasti juhitud, kuid tegutseva ettevõtte, mis ei peagi olema suur. Enamik ettevõtteid ongi ju väga pisikesed. Vaid mõni töötaja. Neid saab jalgadele sättida ka (suure) rahata – vaid töö ja pühendumisega.
Sellises keskkonnas helgest tulevikust rääkida oleks justkui peotoosti tõstmine matuselauas. Aga ei ole. Head inimesed, kes te tahate oma tulevikku kindlustada – nüüd on teie aeg. Sest see, mis oli, on läinud. Ja see, mis tuleb, sõltub meist endist.
Ettevõtlik olemine tähendab ju lihtsalt seda, et tuleb otsida pidevalt võimalusi, kuidas teenida võimalikult lihtsalt, võimalikult palju ja võimalikult kaua. Enamasti tähendab see iga päev rahulikult töötamist erialal, mis kõige rohkem meeldib. Õnnelikul inimesel on alati raha. Ja kui ei ole, siis see teda ei morjendagi. Sest õnne saab alati raha vastu vahetada, aga raha õnne vastu alati ei saa.
"
2308817