Loome, korraldame ja arendame suhteid klientide, kolleegide, meedia, valitsusasutuste ja avalikkusega juba üle 20 aasta

Ahvatlev ettepanek viib vallamajast Tartusse

Valga vallavalitsuses ligi kaks aastat kommunikatsioonijuhina tegutsenud Põim Kama alustab peagi tööd suhtekorraldusfirmas Powerhouse. Ta tõdes, et valla poliitiline olukord muutus keeruliseks ning uus juht võiks alustada uue meeskonnaga.

Miks vallavalitsusest lahkusite?
Mitu suurt asja, mida tahtsin ära teha, said tehtud. Mul olid kindlad eesmärgid: et oleks hea koduleht, sotsiaalmeedia, paberleht ja pidev infovoog tagatud. Et vallavalitsus oleks näoga rahva poole. Ka IT-arendus oli minu koordineerida: tahtsin, et asjaajamine vallaga oleks võimalikult lihtne. Tegime e-teenuskeskkonna, kuhu ID-kaardiga sisse logides saab enamiku toiminguid ära teha.
Suureks õnnestumiseks loen, et riik valis Valga näidisalaks, kus katsetada, kuidas tühjenevate kortermajadega tegelda. Algatasime ka pakiautomaatide katseprojekti. Riik võttis nüüd selle vedada.
Veebruaris oli mul Janek Mäggiga pikk vestlus, mis päädis ettepanekuga Powerhouse’i tööle tulla. Väga pikalt ei pidanudki mõtlema, sest see on väga atraktiivne ja uusi väljakutseid pakkuv koht.
Lisaks oli valla poliitiline olukord keeruline ja võimuvahetus silmapiiril. Iga juht peaks saama meeskonna ise kokku panna. Ta peab saama usaldada oma kommunikatsiooniinimest ja vastupidi.

Kui oluline on sellise inimese roll vallas?
Eriti just väiksemad omavalitsused enne haldusreformi kommunikatsioonitegevust väga ei teinud. Juba mõni kuu pärast reformi oli vähemaks jäänud juhte ja vallasekretäre, aga palgati juurde kommunikatsiooniinimesi ja juriste.

Milliseid meeleolukaid seiku meelde jäi?
Eelmisel suvel tuli ajakirjanikult küsimus seoses kodaniku kaebusega Säde pargi tiigi kohta. Kalad olla surnud. Mõtlesin, kuidas seda kontrollida. Vastasin, et kalad on teadaolevalt elus, ühestki hukkunust pole valda teavitatud.
Minu lemmikosa tööst oli saja-aastaste õnnitlemine. Sel talvel oli neid eriti palju. Kohtasin suurepäraseid naisi, neil on sära, jõudu, tarkust, tahet. Hästi säravad külaskäigud.

Tundus, et teie tööle tulles oli kord rangem kui viimasel ajal.
Mõnes mõttes kindlasti. Haldusreformijärgne aeg oli väga pingeline. Levis väärinfot, inimestel oli palju hirme. Kui omavalitsus pakub palju infot, on vähem ruumi kuulujuttudele.

Hakkate tööle Tartus. Kuhu jääb aga elukoht?
Plaanin ikkagi Karulasse jääda, seal on talukoht, kus oleme kuus aastat tegutsenud. Õnneks on suur osa arvutiga tööd paindlik. Tõenäoliselt tuleb ka Tallinnas käia.

Miks üldse maale elama tulite?
Elasin keskkoolist saadik Tartus. Kui teine laps sündis, tulime maale. Tahtsin, et lapsed kasvaksid maal ja neil oleks võimalik käia väikses lasteaias ja koolis, õues mängida, puude otsa ronida. Tunda seda vabadust, mida ise lapsena sain. Kasvasin ise ka Karulas metsa sees väikses talus.

Mis ülesanded uues töökohas endale saate?
Need ei erine palju sellest, mida olen siiani teinud. Suures osas kirjutamine, nõu andmine, ürituste korraldamine vajaduse korral.

Kui palju moraalset kompromissi selles töös võib tulla?
Seda ma küsisin Janek Mäggilt. Sain vastuseks, et kõiki kliente vastu ei võeta. Kindlasti ei tehta midagi ebaseaduslikku. On paratamatu, et keegi kellegi eesmärkidele lobi teeb. Küsimus on, kas teame või ei tea sellest.

Kas näiteks alkoholitootjatele olete valmis lobi tegema?
Ma ei ole niimoodi mõelnud. Muidugi eelistaksin tegelda klientidega, kellega maailmavaade kokku langeb.

Ütlesite, et kohtute taas endise ajakirjaniku Nils Niitraga. Mis tööd enne teinud olete?
Nilsiga töötasime koos Tartu Postimehes, mina olin reklaamitoimetaja. Saime headeks sõpradeks. Kümne aastaga oleme suutnud Gildi 1-st liikuda Küütri tänavale, tubli paarsada meetrit eemal. Palju olen tegutsenud kultuurikorralduse vallas. Olen olnud eesti keele ja kirjanduse õpetaja. Lisaks üle 10 aasta kirjutanud teatrikriitikat.

Kui palju olete samas kohas töötavate eksministritega kokku puutunud?
Olen korra lõunal käinud.

Kas isa Kaido Kama eeskujul poliitikasse mineku mõtteid on olnud?
Ma ei välista seda. Olen mõelnud küll. Eriti nüüd, kus olen kaks aastat saanud olla väga lähedal kohalikule poliitikale ja näinud kulissidetaguseid olukordi. Valga valla elu on mulle väga oluline. Hoian ennast kursis sellega. Olen öelnud, et kui läheb kriisiolukorras keeruliseks, kutsuge mind, tulen appi.

Millist ideoloogiat pooldate?
Ma ei kuulu ühtegi erakonda. Mul on üldiselt liberaalne maailmavaade, usun väga inimeste isiklikesse vabadustesse, isiklikku vastutusse. Samal ajal näen vajadust süsteemselt mingeid valdkondi arendada ja riiklikult toetada. Pean oluliseks panustamist haridusse ja teadusesse, tasuta meditsiini kättesaadavust.

Kui palju poliitikat toimub kulisside taga?
Kohalikku poliitikat mõjutab see, mis ääremaad üldse. Olukord, kus inimesed rändavad välja, tähendab erakondadele lühikesi pinke. Uues vallavalitsuses tuleb üks asevallavanem Tallinnast, ju siis kohapeal ei leidunud sobivat inimest. See on natuke nukker. Kõige tähtsam küsimus on, kuidas pakkuda niivõrd kvaliteetset elukeskkonda, et see oleks konkurentsivõimeline neile, kes tahaksid elada vaiksemas kohas. Valga on selles mõttes huvitav, et sisseränne ületab juba pool aastat väljarännet. Osa on küll lätlased, kes tulevad tööle, aga koolid ja lasteaiad ka juba räägivad, et neile tuleb uusi lapsi. Tihti on need Soomest tagasi pöördujad. Rahvaarv siiski väheneb, kuna suur osa elanikkonnast on eakas ja suremus suur.